آشنایی با اصول اولیه چرخه خنک کننده

آشنایی با اصول اولیه چرخه برج خنک کننده

 

برج خنک‌کننده یکی از وسایلی است که برای خنک کردن آب از آن استفاده می‌شود. این دستگاه دارای انواع مختلفی است که درنهایت همگی چرخه خنک کننده، آب را خنک می‌کنند. در این مطلب می‌خواهیم با اصول اولیه خنک‌کننده آشنا شویم. چرخه خنک‌کننده برای خنک کردن بخار فشرده مراحلی را طی می‌کند؛ این مراحل چرخه خنک‌کننده شامل چهار مرحله اصلی می‌شود که آن‌ها را در ادامه نام برده و توضیح خواهیم داد.

مراحل اصلی چرخه خنک‌کننده

در ابتدا یک کمپرسور فشار گازی که خنک شده است را افزایش می‌دهد.

با استفاده از کندانسور سبب می‌شوند تا گاز به مایع تبدیل شود. (کندانسور مبدل حرارتی است و می‌تواند گاز با فشار بالا را خنک کند).

شیر انبساط، در بین دو ناحیه با کم‌وزیاد کردن فشار؛ نرخ فشار و نرخ جریان را کنترل می‌کنند.

با استفاده از یک مبدل حرارتی به نام اواپراتور که این قابلیت را دارد تا مایع کم‌فشار را گرم کند، باعث بخار شدن مایع و تغییر شکل آن می‌شوند.

آشنایی با چرخه سیستم خنک‌کننده

در ترمودینامیک معمولاً چرخه خنک‌کننده را همان‌طور که در شکل ۱ مشاهده می‌کنید به‌صورت چارت فشار آنتالپی نمایش می‌دهند. شرایط فشار و گرمای کل آنتالپی را می‌توانید با مشاهده خط تغییر فاز خنک‌کننده دریابید که از مایع به گاز تبدیل‌شده است و یا برعکس. در ادامه همان‌طور که در شکل ۲ مشاهده می‌کنید نقطهٔ شماره ۱ زمانی است که کمپرسور وارد عمل شده است و فشار گاز را از p1 به p2 افزایش داده است. با این کار دما در چرخه خنک‌کننده بالا رفته و سبب افزایش گرمای سیستم خنک‌کننده و محتوای آن می‌شود. نقطه شماره ۲ نیز مربوط به زمانی است که کندانسور وارد عمل می‌شود و گاز را سرد می‌کند و آنتالپی از h2 به h3 کاهش پیدا می‌کند. در نقطه ۳ به ۴ فشار کاهش پیدا می‌کند و با توجه به این‌که مقدار کمی از مایع هنگام کاهش فشار تبخیر می‌شود؛ آنتالپی و دما مایع باقی‌مانده نیز کمی کاهش پیدا می‌کند. نقطه ۴ مربوط به ورود اواپراتور است که با افزایش گرما همراه است و آنتالپی از h4 به h1 می‌رود.

چرخه خنک‌کننده ایده آل

برای هر چرخه خنک‌کننده که خواص و ویژگی‌های آن شناخته‌شده است می‌توان یک نمودار فشار آنتالپی رسم کرد و مقدار بهره‌وری چرخه تراکم بخار را با کم‌وزیاد کردن فشار مورد تجزیه‌وتحلیل قرارداد. توجه داشته باشید که شکل ۲ نیز یک چرخه ایده آل را نمایش می‌دهد.

پکینگشرکتهای تهویه مطبوعتعمیرات و بهینه سازی برج خنک کنندهبرج خنک کن جریان مخالف برج خنک کننده جریان متقاطعبرج خنک کننده مکعبیانواع برج خنک کنبرج خنک کنندهبرج های خنک کنبرج های خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *