آشنایی با انواع برج خنک کن و عملکردهای آن

آشنایی با انواع برج خنک کن و عملکردهای آن

 

برج خنک کن درواقع به دستگاهی گفته می‌شود که برای خنک کردن آب مصرفی در فرآیند‌های سردسازی دستگاه‌های تهویه، خنک کردن آب در حال گردش در نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و به‌عنوان برج خنک کن در مراکز صنعتی به ‌کار برده می‌شود.

عملکرد برج خنک کن چگونه است

برج خنک کننده وسیله‌ای است که حرارت را برای انتقال حرارت تلف‌شده به اتمسفر، خارج می‌کند. در بیشتر قسمت‌های نیروگاه یا مراکز صنعتی، خنک شدن آب گذرنده از کندانسور بسیار مهم است. این فرآیند معمولاً در تماس با مولکول‌های هوا انجام می‌گیرد. به وسایلی که این کار را انجام می‌دهند برج خنک کننده (cooling towers) می‌گویند.

این برج‌ها به‌صورت زیر دسته‌بندی می‌شوند:

تماس مستقیم یا غیرمستقیم بین آب و بخار

گردش هوای طبیعی (گرانشی) یا مکانیکی

برج خنک کن تهویه مطبوع

برج خنک‌ کن صنعتی

برج مکش طبیعی (natural draft)

برج مکش مکانیکی (mechanical draft)

برج خنک کن تهویه مطبوع

این نوع برج حرارت ناخواسته را از چیلر خارج کرده و موجب افزایش کارایی انرژی آن می‌شود. در ساختمان‌های اداری بزرگ، بیمارستان‌ها و مدارس، چند برج برای سیستم تهویه مورداستفاده قرار می‌گیرد. این برج همراه با سردکن آب خنک یا کندانسور به کار برده می‌شود.

برج خنک کن صنعتی

برج صنعتی در دفع حرارت از ماشین‌آلات یا مواد که دچار حرارت دیدگی شده‌اند نقش مؤثری دارد. این برج خنک کننده همان‌طور که از نامش پیداست در مراکز صنعتی نظیر نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌های نفتی، پلانت‌های پتروشیمی، پلانت‌های فرآیندی گاز طبیعی، پلانت‌های فرآیندی غذایی، پلانت‌های نیمه‌رسانا و … به‌کاربرده می‌شود.

{تصویر۳}

روش‌های انتقال حرارت در برج خنک کن

سه نوع روش برای انتقال حرارت در برج وجود دارد که به‌طور مختصر درباره‌ی آن‌ها توضیح خواهیم داد.

خنک کننده‌ خشک: در این روش آب خنک شده به‌وسیله‌ی نوعی مانع جامد از هوا جدا می‌شود.

خنک کننده تر: این روش در مواقع کمبود آب کاربرد دارد. این روش در مواقع کاهش آلودگی اتمسفر با جایگزینی آب تبخیر شده، امکان تماس مستقیم آب و هوا را فراهم می‌کند.

خنک کننده هیبریدی: در این روش با اسپری کردن آب تمیز روی لوله‌های سیال عامل، جریان هوا به‌وسیله‌ی فن برقرارشده و راندمان انتقال حرارت افزایش می‌یابد.

روش‌های برقراری جریان هوا داخل برج خنک کن

درافت طبیعی: این روش با بهره‌گیری از نیروی شناوری و تفاوت دانسیته‌‌ی هوای خشک و تر، موجب حرکت هوای گرم و مرطوب می‌شود.

درافت مکانیکی: در روش درافت مکانیکی، فن‌های موتوری برقی برای برقراری جریان هوا در داخل برج مورداستفاده قرار می‌گیرند.

نحوه‌ی خرید برج خنک کن

شرکت ما با سابقه‌ای طولانی در ساخت و تولید انواع برج خنک کننده، به منظور مشاوره و راهنمایی شما در طراحی انواع برج‌ خنک کننده اعلام آمادگی می‌نماید.

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمانتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهبرج خنک کنندهبرجهای خنک کنبرج های خنک کنندهقطعات برج خنک کنندهطراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کنندهبرج خنک کننده گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *