آشنایی با برج خنک‌کننده جریان مخالف و ویژگی‌های آن

آشنایی با برج خنک‌کننده جریان مخالف و ویژگی‌های آن

 

برج خنک کننده جریان مخالف یکی از انواع برج‌های خنک‌کننده است که برای خنک کردن آب از آن استفاده می‌شود. علت این‌که اسم این برج خنک‌کننده را برج خنک‌کننده جریان مخالف گذاشته‌اند این است که در این برج مسیر تماس آب‌وهوا در خلاف جهت یکدیگرند. در ادامه‌ای این مطلب می‌خواهیم با عملکرد این نوع برج خنک‌کننده و هم‌چنین ویژگی‌های آن بیشتر آشنا شویم.

نحوه عملکرد برج خنک‌کننده جریان مخالف

نحوهٔ عملکرد در این برج به این‌گونه است که زمانی که آب از بالا به سمت پایین برج ریخته می‌شود؛ هم‌زمان جریان هوا نیز از قسمت پایین و زیر به سمت بالا هدایت می‌شود و سبب ایجاد جریان مخالف آب و هوا در برج خنک‌کننده می‌شود. در حین برخورد، آب‌وهوا با یکدیگر گرما و انرژی تبادل می‌کنند و آب گرمای خود را ازدست‌ داده و خنک می‌شود. در برج خنک‌کننده جریان مخالف معمولاً پروانه را در مرکز برج تعبیه می‌کنند تا هوا از زیر بکشد و به بالا هدایت کند. این نوع برج خنک‌کن از فایبرگلاس، فلز و بتون ساخته می‌شود.

ویژگی‌های برج خنک‌کننده جریان مخالف

در برج خنک‌کننده جریان مخالف سیستم توزیع آب به این‌گونه است که توسط فشار یک پمپ و با استفاده از یک نازل این کار انجام می‌شود. این نازل تا آنجایی که امکان‌پذیر است؛ آب را به‌صورت قطره‌قطره بر روی سطح توزیع می‌کند. در این برج خنک‌کننده باید از سطوح انتقال حرارتی استفاده شود که طراحی آن‌ها به‌گونه‌ای باشد تا هوا بتواند از قسمت پایین آن وارد شود. در قسمت بالایی سیستم توزیع آب در این برج خنک‌کننده از قطره گیر استفاده‌شده است؛ چراکه در برج خنک‌کننده جریان مخالف پرتاب قطرات آب به بیرون به دلیل مخالف بودن جریان آب‌وهوا، زیاد است و به همین دلیل از قطره گیر استفاده‌شده است تا از عبور قطرات آب جلوگیری کند اما درعین‌حال جریان هوا را از خود عبور دهد. ناگفته نماند که این نوع برج‌های خنک‌کننده باید دارای ارتفاع مناسب باشند و هم‌چنین به دلیل این‌که از چهار طرف هوا را مکش می‌کنند نباید آن‌ها را به هم چسباند و باید فاصله استاندارد رعایت شود.

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمانتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهبرج خنک کنندهبرجهای خنک کنبرج های خنک کنندهقطعات برج خنک کنندهطراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کنندهبرج خنک کننده گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *