آشنایی با مواد بازدارنده خوردگی برج خنک کننده

آشنایی با مواد بازدارنده خوردگی برج خنک کننده

 

برای جلوگیری از آسیب های احتمالی اغلب از مواد بازدارنده خوردگی برج خنک کننده استفاده می شود. مواد بازدارنده خوردگی برج خنک کننده انواع مختلفی دارند که فسفات ها یکی از آن ها می باشند که بسیار پر مصرف هستند.

بازدارنده خوردگی برج خنک‌کننده چیست

بازدارنده خوردگی برج خنک‌کننده درواقع به موادی گفته می‌شود که برای کم نمودن آسیب خوردگی در برج‌های خنک‌کننده یا کولینگ تاور به آن‌ها اضافه می‌شود تا میزان آسیب ازاین‌گونه خوردگی‌ها کمتر شود. موادی که در بازدارنده خوردگی در برج خنک‌کننده استفاده می‌شود بسته به کیفیت آن‌ها می‌تواند در میزان کاهش خوردگی این‌گونه از برج‌ها تأثیرگذار باشد. در برج‌های خنک‌کننده اغلب از مواد بازدارنده با میزان کارایی بالا استفاده می‌شود تا حد امکان این‌گونه آسیب‌های خوردگی در آن‌ها کاهش یابد. از نمونه‌هایی مواد بازدارنده خوردگی برج خنک‌کننده می‌توان به فسفات‌ها، فسفوناتها، نمک‌های فلزی پلیمرهای محلول در آب، نیتریت‌ها، کرومات ها، آمین‌ها و آزول ها می‌توان نام برد که هریک بسته به ساختارش در میزان کاهش خوردگی تأثیرگذار است.

انواع بازدارنده خوردگی در برج خنک‌کننده و همچنین کارکرد آن‌ها

از مهم‌ترین واصلی‌ترین بازدارنده‌ها می‌توان به فسفات اشاره کرد درواقع فسفات‌ها از مرسوم‌ترین و پرمصرف‌ترین مواد بازدارنده خوردگی در برج خنک‌کننده محسوب می‌شوند. نمک‌های فلزی نیز به‌عنوان یکی از مواد بازدارنده خوردگی برج خنک‌کننده محسوب می‌شوند، البته نمک‌های فلزی به دلیل حلالیت کمی که در آب‌های برج خنک‌کننده دارند کمتر می‌توانند در میزان خوردگی تأثیرگذار باشند. نیتریت‌ها به‌عنوان یک بازدارنده خوردگی محسوب می‌شود اما نیتریت‌ها به دلیل اینکه قابل‌تجزیه شدن توسط میکروارگانیسم‌ها می‌باشند کمتر به‌عنوان مواد بازدارنده خوردگی در برج خنک‌کننده استفاده می‌شوند. اغلب نیتریت‌ها، در بازدارنده خوردگی برج خنک‌کننده که عملیات غیر از تبخیر در آن‌ها صورت می‌گیرد استفاده می‌شوند. فسفونات ها به‌عنوان یکی از پرمصرف‌ترین‌های مواد بازدارنده خوردگی برج‌های خنک‌کننده مورداستفاده قرار می‌گیرند. البته این‌گونه از مواد بازدارنده اغلب در کولینگ تاور هایی که در آن‌ها سختی کلسیم زیاد بوده و همچنین میزان سیکل غلظت بالا باشد مورداستفاده قرار می‌گیرند. آمین‌ها و آزول ها نیز به‌عنوان مواد بازدارنده خوردگی در برج‌های خنک‌کننده که دارای مبدل‌هایی با جنس آلیاژ مس و همچنین مس هستند بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته دلیل اینکه این‌گونه از مواد بازدارنده اغلب زیاد مورداستفاده قرار نمی‌گیرد این است که دارای قیمتی به نسبت بالا بوده و همچنین تأثیرات کمتری درعدم خوردگی در برج خنک‌کننده دارند.

پکینگ , شرکتهای تهویه مطبوع , تعمیرات و بهینه سازی برج خنک کننده , برج خنک کن جریان مخالف برج خنک کننده جریان متقاطعبرج خنک کننده مکعبی , انواع برج خنک کن , برج خنک کننده , برج های خنک کن , برج های خنک کننده , کولینگ تاور , قیمت برج خنک کننده , برج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *