انواع برج خنک کننده

بررسی کارکرد برج های خنک کننده هلر

 

برج های خنک کننده هلر یکی از متداول ترین نمونه هایی از برج های خنک کننده هستند که در بسیاری از مراکز صنعتی به ویژه نیروگاه های حرارتی مورد استفاده قرار می گیرند. نتایج به دست آمده از بررسی این سه برج خنک کن نشان می دهد که کارکرد این سه برج بهتر از کارکرد آن ها به صورت تکی می باشد.

مزیت استفاده از برج های خنک کننده هلر

از آنجا که کشور ایران دارای سوخت های فسیلی می باشد توجه خاصی به نیروگاه های حرارتی و استفاده مطلوب از برج های خنک کننده هلر می شود. نیروگاه های حرارتی جدید بیشترین مقدار حرارت وارده را هدر می دهند و تنها مقدار اندکی از گازها خارج می شوند. به همین منظور استفاده از انواع برج خنک کننده خشک هلر برای صرفه جویی انرژی و آب در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند بیشتر می باشد. حال به بررسی تزریق دود و استفاده از دیوار بادشکن برج خنک کننده بر کارکرد سه برج خنک کننده هلر در راستای یک دیگر و هم جهت با وزش باد می پردازیم.

عملکرد برج های خنک کننده هلر

مهم ترین عاملی که می تواند در کارکرد سه برج خنک کننده هلر و کاهش میزان هدر رفتن انرژی باشد شرایط  و نحوه وزیدن باد است. بدین منظور آزمایشاتی برای محاسبه نحوه عملکرد انواع برج خنک کن هلر انجام شده است. در این عملکرد برج های جلویی سه برج خنک کننده هلر نقش دیوار بادشکن را برای برج های عقبی ایفا می کنند و دیوارهای بادشکن با آرایش مثبت در اطراف سه برج خنک کننده هلر تأثیر به سزایی در انتقال دود در برج ها دارد.

تأثیر سرعت باد بر برج های خنک کننده هلر

با توجه به تأثیر سرعت باد بر این سه برج خنک کند، می توان گفت زمانی که انواع برج خنک کننده هلر هم جهت با جهت وزش باد باشند عملکرد آن ها بهتر از مواقعی است که خلاف جهت باد می باشد؛ زیرا جریان برج بعدی برگرفته از جریان برج قبلی می باشد. بنابراین عملکرد حرارتی برج های خنک کننده هلر متأثر بر اساس وزش باد است که تزریق دود داغ و دیوار بادشکن برج خنک کننده عواملی هستند که در آن دخیل می باشند.

 

در انواع برج خنک کننده با جریان عرضی سطح هایی که برای ورودی هوا در برج تعبیه شده اند به صورت مورب و کج در اطراف یعنی پهلوی برج قرار داده شده اند. به دلیل این که سطح ورودی هوای برج خنک کننده ارتفاع زیادی دارد پس هوای بیشتری وارد برج خنک کننده با جریان عرضی می شود.

بررسی نحوه عملکرد برج خنک کننده با جریان عرضی

افت فشار در سطوح ورودی برج خنک کننده با جریان عرضی زیاده شده و احتمال بازگشت مجدد هوای خروجی به داخل برج زیاد می باشد که البته این یکی از نقطه ضعف های انواع برج خنک کن با جریان عرضی محسوب می شود در حالی که رفع این مشکل آسان است. شایان ذکر است که سرعت باد معمولی و فشار می تواند روی این عامل تأثیر گذار باشد.

سازندگان برج های خنک کننده از دهه ی ۱۹۶۰ به بعد به جای ساخت برج خنک کننده با جریان متقابل شروع به ساخت برج خنک کننده با جریان عرضی کردند. انواع برج خنک کن با جریان عرضی در مقایسه با برج خنک کننده با جریان متقابل از مزیت کمتری برخوردار است. به دلیل اینکه درون برج های خنک کننده با جریان متقابل پر کننده سلولی متراکم تری برای انتقال حرارت وجود دارد در حالی که برج خنک کننده با جریان عرضی با این ساختار مؤثر نیست و هزینه ی احداث آن زیاد است پس کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.

توزیع آب در برج خنک کننده با جریان عرضی

توزیع آب در انواع برج خنک کننده با جریان عرضی بدین صورت است که آب گرم از بالای برج از قسمت تشت صورت می گیرد که این حجم از آب به اندازه ای حساب شده می باشد و هدف از این عمل این است که قطرات آب به کوچکترین شکل درآید تا زمانی که می خواهد به تشت یا حوضچه ی سرد برسد، قطرات آب خنک شوند.
پکینگشرکتهای تهویه مطبوعتعمیرات و بهینه سازی برج خنک کنندهبرج خنک کن جریان مخالف برج خنک کننده جریان متقاطعبرج خنک کننده مکعبیانواع برج خنک کنبرج خنک کنندهبرج های خنک کنبرج های خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *