انواع رسوب در برج خنک کننده و مراحل تشکیل آن

انواع رسوب در برج خنک کننده و مراحل تشکیل آن

 

در این مقاله قصد داریم راجع به انواع رسوب در برج خنک کننده و همچنین مراحل شکل گیری آن صحبت کنیم، با توجه به عواملی که میزان حجم رسوب برج خنک کننده را کاهش می‌دهد می‌توانید طول عمر دستگاه برج خنک کننده را افزایش دهید و با انجام سرویس‌های دوره‌ای از تشکیل رسوب در برج خنک کننده جلوگیری کنید. در این میان حتما با یک متخصص برج خنک کننده نیز مشورت کنید تا عملکرد بهتری داشته باشید.

تشکیل رسوب در برج خنک کننده و ترکیبات آن

ترکیباتی که به صورت رسوب در برج خنک کننده مشاهده میشود عبارتند از: کربنات کلسیم، فسفات کلسیم و فسفات روی، سیلیکا و سیلیکات منیزیم، سولفات کلسیم و …

مراحل تشکیل رسوب در برج خنک کننده

در محلول‌های اشباع نشده ترکیبات حل نشده به‌صورت یون قابل مشاهده هستند این فرآیند در حالی ست که در محلول‌های اشباع شده و غلیظ ترکیبات با هم ادغام شده و هسته رسوب را ایجاد می‌کنند، این مرحله اولین قدم برای تشکیل رسوب در برج خنک کننده است. این عمل ممکن است در شرایط و موقعیت‌های گوناگونی انجام پذیرد که اگر حل نشدن مجدد هسته رسوب را در پی داشته باشد نتیجه آن رشد یک کریستال دارای حجم است.

رسوب در برج خنک کننده و روند رشد کریستال

از جمله عواملی که در روند رشد کریستال و همچنین افزایش رسوب موجود در برج تاثیرگذار است به شرح زیر است:

یون‌های محلول در آب و میزان نفوذ آن در سطح کریستال، طرز قرار گرفتن یون‌ها در سطح کریستال و حجم آنها، نیروی مورد نیاز برای جذب یون‌ها به سطح کریستال، غلظت کریستال و بالک سیال و تفاوت این دو.

در ادامه نیز راجع به عوامل مؤثر بر میزان نفوذپذیری سطح کریستال صحبت خواهیم کرد:

این عوامل عبارتند از: ویسکوزیته محصول، میزان دمای آب، سرعت آب در گردش و …

ناگفته نماند که کریستال‌ها با جمع شدن در یک نقطه حجیم‌تر شده و سطح بیشتری را فرا می‌گیرند.

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمانتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهبرج خنک کنندهبرجهای خنک کنبرج های خنک کنندهقطعات برج خنک کنندهطراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کنندهبرج خنک کننده گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *