اهمیت برج خنک کننده و استفاده از آن در صنایع

اهمیت برج خنک کننده و استفاده از آن در صنایع

 

اگرچه در عصر حاضر ماشین‌ها و دستگاه‌های صنعتی برای راحتی و آسایش بیشتر بشر به کار گرفته می‌شوند اما اهمیت برج خنک کننده در کنار این دستگاه‌ها ضروری به نظر می‌رسد. در واقع اهمیت برج خنک کننده خنک سازی و انتقال گرماست.

اهمیت برج خنک کننده در فرآیندهای صنعتی

همانطور که می‌دانید میزان گرمای تولیدی به وسیله‌ی دستگاه‌های صنعتی بسیار زیاد است. برای بهبود عملکرد و بهره‌وری این دستگاه‌ها، حرارت تولیدی باید به گونه‌ای دفع شود تا موجب حفاظت از منابع طبیعی شود. اهمیت برج خنک کننده در انتقال این حرارت به آب خنک در حال جریان و خنک سازی دستگاه نقش موثری دارد. حرارت انتقالی در نهایت وارد اتمسفر می‌شود. این کار در حفاظت از منابع آبی نقش موثری دارد.

در صنایع آب به عنوان خنک کننده‌ی طبیعی نقش مهمی دارد. به دلیل اهمیت برج خنک کننده در بیشتر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نقش اقتصادی اهمیت برج خنک کننده

در فرآیندها و واحدهای تولیدی، عملکرد برج خنک کننده همانند رادیاتور برای است. همان گونه که عدم دسترسی به آب خنک و از کار افتادن رادیاتور موجب اختلال در عملکرد موتور و قسمت‌های مختلف ماشین می‌شود؛ در صنعت هم نبود آب خنک به هر دلیلی، خسارت‌های جبران ناپذیری را به دستگاه‌ها وارد می‌کند. در واقع دستگاهی در صنعت مورد قبول است که در صورت نبود آب به سرعت سرویس را از دسترس خارج کرده و از هزینه‌های اضافی متوقف شدن تولید جلوگیری نماید. برج خنک کننده در صنایع این کار را بر عهده دارد.

مطالب بالا به خوبی اهمیت  برج خنک کننده در صنایع را روشن می‌کند. هم چنین وجود محدودیت آبی اهمیت استفاده از برج خنک کننده را بیش از پیش پررنگ می‌کند.

اهمیت استفاده از برج خنک کننده در حفاظت از منابع آبی

منابع آبی زیادی در طبیعت وجود دارد. ولی باید این نکته را هم در نظر داشته باشیم که برای پیشرفت و تکامل جوامع صنعتی و رسیدن به توسعه یافتگی، باید در حفظ منابع آبی بسیار دقت کنیم.

بنابراین استفاده‌ی مجدد از آب خنک شده و برج خنک کننده در صنایع سبب حفاظت از منابع طبیعی و حفاظت از منابع آبی می‌شود. این موضوع در صنایعی که در مجاورت دریاها و رودخانه‌ها قرار می‌گیرند، کاربرد بیشتری دارد.

بی توجهی به این موضوع و برگشت آب گرم خروجی به دریا و رودخانه نه تنها اکوسیستم ناحیه را از بین می‌برد بلکه حیات آبزیان را هم به خطر انداخته و موجب آلودگی محیط زیست می‌شود.

در پالایشگاه‌ ها و واحدهای پتروشیمی، گرمای عمده مربوط به عملکرد دستگاه‌های موجود می‌شود. با این وجود استفاده از برج‌ خنک کننده امری ضروری است. در گذشته هم بسیاری از انسان‌ها به‌صورت ناآگاهانه از مکانیسم عملکرد برج‌ خنک کننده بهره‌مند می‌شدند.

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمانتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهبرج خنک کنندهبرجهای خنک کنبرج های خنک کنندهقطعات برج خنک کنندهطراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کنندهبرج خنک کننده گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *