بازدارنده خوردگی در برج های خنک کننده

بازدارنده خوردگی در برج های خنک کننده

یکی از راه های بازدارنده خوردگی در برج های خنک کننده استفاده از مواد شیمیایی است، البته عوامل بسیار زیادی در بازدارنده خوردگی در برج های خنک کننده موثر هستند.

شیوه های عملکرد بازدارنده خوردگی برج های خنک کننده

 

یکی از راه‌های بازدارنده خوردگی در برج های خنک کننده استفاده از مواد شیمیایی هست که موجب کاهش و از بین بردن عوامل خوردگی در برج های خنک کننده می‌شود. عوامل بسیار زیادی در بازدارنده خوردگی در برج های خنک کننده مؤثر می‌باشد.

بازدارنده های خوردگی در برج های خنک کننده به‌صورت محلول در آب هستند و عملکردشان بدین‌صورت است که به‌صورت یک‌لایه بر روی فلز قرار می‌گیرند و از خوردگی فلز جلوگیری می‌کنند. به این لایه که بر روی فلز قرار می‌گیرد لایه محافظ می‌گویند. این لایه با استفاده از هیدراسیون موجود در یون‌های فلز و کاهش دادن اکسیژن محلولی که در سطح فلز قرار دارد از خوردگی جلوگیری می‌کند.

عملکرد مواد بازدارنده خوردگی در برج های خنک کننده

عملکرد مواد  بازدارنده خوردگی در برج های خنک کننده بر اساس خواص لایه محافظ آن‌ها می‌باشد. مواد شیمیایی مانند کرومات و نیتریت از مواد بازدارنده خوردگی می‌باشند که به‌صورت یک‌لایه محافظ بر روی سطح فلز قرار می‌گیرند. بازدارنده خوردگی دربرج های خنک کننده باعث اکسیده شدن سریع یون‌های آهن در واکنش‌ها می‌شوند و یک‌لایه اکسید بر روی فلز تشکیل می‌دهند که این لایه ترکیبی از اکسید فریک هیدراته می‌باشد و از خوردگی  ممانعت می‌کند. این لایه از نوع اکساید می‌باشد و از ذرات بسیار نرم تشکیل‌شده است و ضخامتش بسیار نازک می‌باشد همچنین این لایه دارای چسبندگی بسیار زیاد بر روی فلزات است و موجب کاهش هدایت حرارتی در مبدل‌ها نمی‌شود.

معایب بازدارنده خوردگی در برج های خنک کننده 

از معایب بازدارنده خوردگی در برج های خنک کننده که لایه محافظ آن‌ها از نوع اکساید است می‌توان از ایجاد خوردگی در غلظت‌های کم را متذکر شد. بازدارنده‌های اکساید دارای مشکلات دیگری نیز هستند که در بین آن‌ها می‌توان به ماده کرومات که ماده به‌شدت سمی است، اشاره کرد. همچنین ماده شیمیایی نیتریت که توسط باکتری‌هایی به نام نیتریفیکاسیون اکسید می‌شوند و در دستگاه‌های خنک‌کننده به نیترات تبدیل می‌شوند و خاصیت بازدارندگی خود را از دست می‌دهند. پلی فسفات با ترکیبی از اکسید و فسفات یک‌لایه محافظ بر روی سطح فلز را تشکیل می‌دهند، این ترکیب به وجود آمده با یون‌های کلسیم آب ترکیب می‌شوند و یک‌لایه فسفات کلسیم را بر روی لایه قبلی تشکیل می‌دهند. در طی آزمایش‌های انجام‌شده پلی فسفات‌ها که دارای دولایه محافظتی می‌باشند بر روی سطح فلز قرار می‌گیرند که این لایه‌ها بر روی سطح فلز دو نقش متفاوت ایجاد می‌کنند. که لایه تشکیل‌شده از اکسید و فسفات آهن در سطح کربن موجب افزایش پتانسیل الکتریکی شده و از خوردگی فلز جلوگیری می‌کند، بطوریکه لایه‌ای که از فسفات کلسیم تشکیل‌شده است از عمل اکسیداسیون ممانعت می‌کند. این لایه نیز مانع از نفوذ اکسیژن به سطح کربن می‌شود و اجازه ورود یون‌های کلراید و سولفات را به داخل فیلم نمی‌دهد درنتیجه لایه زیرین در برابر این یون‌ها محافظت می‌شود. درصورتی‌که از ترکیب پلی فسفات و نمک‌های روی برای بازدارنده استفاده شود لایه بالایی مخلوطی از فسفات کلسیم و روی می‌شود ولی برای لایه زیرین اتفاقی نمی‌افتد و ترکیب نمی‌شود.

پکینگ , شرکتهای تهویه مطبوع , تعمیرات و بهینه سازی برج خنک کننده , برج خنک کن جریان مخالف برج خنک کننده جریان متقاطعبرج خنک کننده مکعبی , انواع برج خنک کن , برج خنک کننده , برج های خنک کن , برج های خنک کننده , کولینگ تاور , قیمت برج خنک کننده , برج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *