بازدارنده های رسوب در برج خنک کننده

بازدارنده های رسوب در برج خنک کننده

 

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع بازدارنده های رسوب در برج خنک کننده  آشنا کنیم در باتدا باید بدانید که برخی از این بازدارنده‌ها میزان رسوب برج خنک کننده را به‌صورت پایدار کاهش می‌دهند و برخی دیگر فقط عملکردی موقتی و ناپایدار دارند اما گروه دوم همچنان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

(تصویر ۱)

انواع بازدارنده های رسوب در برج خنک کننده

بازدارنده‌هایی که مانع از رسوب ترکیباتی چون کربنات کلسیم و هیدروکسید روی می‌شوند از گذشته مورد شناسایی قرار گرفته‌اند، ناگفته نماند که این ترکیب از بازدارنده‌ها که شامل پلی فسفات‌ها می‌باشد جزو دسته‌های ناپایدار هستند. ترکیبات بازدارنده پایدار نیز شامل برخی از محصولات آلی سنتزی مانند پلیمرها، فسفوناتها و پلی اول فسفات استرها می‌باشد.

(تصویر ۲)

کاربردی‌ترین بازدارنده‌های رسوب در برج خنک کننده

فسفونات ها و پلیمرها جزو کاربردی‌ترینبازدارنده های رسوب در برج خنک کننده می‌باشد.

طریقه عملکرد بازدارنده های رسوب در برج خنک کننده

طریقه عملکرد بازدارنده‌های ذکر شده به صورتی ست که از تشکیل هسته کریستال، رشد کریستال و تجمع و تشکیل کریستال‌های بزرگتر جلوگیری می‌کند. محلول‌های فوق اشباع نیاز به عملکردی دقیق‌تر برای جلوگیری از رسوب ترکیبات را دارند به همین دلیل برای دریافت نتیجه پایدارتر از بازدارنده‌ها استفاده می‌کنند که معروف‌ترین آن‌ها پلی فسفاتها، فسفوناتها و پلی الکترولیت‌های کربوکسیل می‌باشد.

انتخاب نوع مناسب از بازدارنده‌های رسوب در برج خنک کننده

بازدارنده‌های مناسب که موجب جلوگیری از رسوب کربنات کلیسیم می‌شود شامل فسفونات ها، هموپلیمرهای انیدرید مالنیک و اسید آکریلیک می‌باشد.

بازدارنده‌های مناسب که موجب جلوگیری از رسوب فسفات کلسیم و فسفات روی می‌شود شامل کوپلیمر، ترپلیمرهای اسید اکرلیک و کوپلیمرهای انیدرید مالنیک می‌باشد.

بازدارنده‌های مناسب که موجب جلوگیری از رسوب سیلیکات منیزیم می‌شود شامل کوپلیمر اسید آکریلیک، هموپلیمر آکریل آمید و کوپلیمرهای انیدرید مالنیک می‌باشد.

بازدارنده‌های مناسب که موجب جلوگیری از رسوب سولفات کلسیم می‌شود شامل پلی فسفات‌ها، فسفوناتها و هموپلیمرهای اسید آکریلیک می‌باشد.

پکینگ , شرکتهای تهویه مطبوع , تعمیرات و بهینه سازی برج خنک کننده , برج خنک کن جریان مخالف برج خنک کننده جریان متقاطعبرج خنک کننده مکعبی , انواع برج خنک کن , برج خنک کننده , برج های خنک کن , برج های خنک کننده , کولینگ تاور , قیمت برج خنک کننده , برج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *