برجهای خنک کن با کاربردهای مختلف برای اقلیم های متفاوت

آشنایی با اجزاء جانبی برج خنک کننده

 

اجزاء برج خنک کننده   شامل سیستم فیلتراسیون، سیستم تزریق اسید , بخش تزریق مواد شیمیایی، سیستم تزریق کلر و شیرها است که در این بخش به توضیحاتی در رابطه با شیرهای برجهای خنک کن و سایر اجزای نامبرده می‌پردازیم.

اجزاء برج خنک‌کننده

اجزاء برج های خنک کن شامل سیستم‌های متنوعی است که در این مقاله به آن‌ها پرداخته می‌شود.

سیستم فیلتراسیون: یکی از اجزای برج خنک‌کننده سیستم فیلتراسیون است این بخش جهت جدا کردن ذرات جامد و مواد خارجی موجود در آب خنک‌کننده که به‌وسیله هوا یا به طرق دیگر وارد آب می‌شود راه‌اندازی شده است.

سیستم تزریق اسید: یکی دیگر از اجزاء برجهای خنک کن  سیستم تزریق اسید است. اسید در تانک‌های مخصوصی نگهداری می‌شود و از آن برای تنظیم پنهان آب استفاده می‌گردد. این اسید در زمان مشخص به‌وسیله پمپ‌ها به آب برج خنک‌کننده اضافه می‌شوند.

 بخش تزریق مواد شیمیایی: مواد بازدارنده رسوب مانع از رسوب در بخش‌های مختلف برج خنک‌کننده می‌شود. این مواد به نام دیسپرسانت شناخته می‌شوند که توسط پمپ‌ها به آب افزوده می‌گردد. سیستم تزریق مواد شیمیایی مانع از رسوب و ته‌نشین شدن مواد معدنی در برج خنک‌کننده می‌شود و یکی از اجزاء برج خنک‌کننده است.

 سیستم تزریق کلر: یکی دیگر از اجزای برج خنک‌کننده سیستم تزریق کلر نام دارد. معمولاً برای خارج کردن گندزدایی از کلر در آب استفاده می‌شود این کلرها در تانک‌های مخصوص نگهداری می‌شوند و توسط پمپ‌ها به آب تزریق می‌گردند

 شیرها از اجزاء برج خنک‌کننده

وظیفه کنترل جریان‌های مختلف در برج های خنک کن بر عهده شیرها است. شیرها دارای کاربردهای مختلف است ازجمله شیرهای قطع جریان که از نوع دروازه‌ای و یا پروانه‌ای می‌باشند و در هر دو مدل از برج‌های متقابل و متقاطع مورداستفاده قرار می‌گیرد. شیرهای تنظیم جریان که در برجهای خنک کن جریان متقاطع استفاده می‌شود و شیرهای آب جبرانی که این دسته از شیرها معمولاً به‌صورت خودکار به عمل درمی‌آیند و برای جبران آب هدررفته آیا تعویض آب برج خنک‌کننده مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

 

در هنگام طراحی برج های خنک کن  وظیفه آن سرد کردن آب و رساندن آن به دمای مرطوب و دوباره بازگرداندن آن به محل موردنظر است . در کارخانه‌ها و پالایشگاه‌ها برای تولید و فعالیت مداوم خود باید توسط آب همیشه در گردش ماشین‌آلات خود را همیشه خنک نگه‌دارند تا آسیبی به آن‌ها وارد نشود و این عملکرد وظیفه برج خنک‌کننده است که بتواند به دمای مرطوب برسد .

عملکرد برج خنک‌کننده

 کلیدی‌ترین و مهم‌ترین عنصر یک برج خنک‌کننده تبخیر هست . زمانی که آب از حالت اولیه خود درمی‌آید و به‌صورت بخار در فضا پخش می‌شود ، گرمای بسیار زیادی را هم به همراه خود دریافت می‌کند ، که به این واکنش و حالت گرمای نهان تبخیر می‌گوییم . نکته بسیار مهمی که در اینجا وجود دارد این است که وظیفه اصلی برجهای خنک کن ، خنک و سرد کردن آب و رساندن دمای آن به دمای مرطوب محیط است .

مفهوم دمای مرطوب

برای اینکه مفهوم دمای مرطوب را از دمای خشک تشخیص بدهیم در اینجا مثالی می‌زنیم . فضای آزادی را در نظر بگیرید که در زیر سایه آن قرارگرفته‌اید . به‌طورمعمول دمای هوا ۳۲ درجه هست اما رطوبت نسبی هوا ۴۰ درصد تعیین‌شده است . یک دماسنج معمولی بیاورید و دمای هوا را اندازه‌گیری کنید طبیعتاً دمای هوا را همان ۳۲ درجه نشان می‌دهد که به آن اصطلاحا دمای خشک گفته می شود . حالا بر روی همان دماسنج یک دستمال نازک مرطوب قرار بدهید با این کار دماسنج شما به یک دماسنج سایکرومیتر تبدیل می شود به این کار شما در مدت زمان کوتاهی دمای خشک دماسنج پایین می آید و حدود ۲۲ درجه را نشان می دهد به این دما ، دمای مرطوب گفته می شود .

به دمای خروجی که از برج های خنک کن  خارج می شود و دمای مرطوب موجود اپروچ می گویند . بهترین حالت ممکن که دمای خروجی به دمای مرطوب می رسد ۲٫۵ درجه سانتیگراد می توان تخمین زد . که می توانید آن را در نمودار سایکرومتریک مشاهده نمایید .

 انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمانتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهبرج خنک کنندهبرجهای خنک کنبرج های خنک کنندهقطعات برج خنک کنندهطراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کنندهبرج خنک کننده گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *