برج‌های جریان مکانیکی یکی از انواع برج های خنک کننده

شناخت و آشنایی با انواع برج‌های خنک‌کننده

 

مدل برج‌های خنک‌کننده ازنظر طراحی، اندازه، شکل ظاهری و نوع کاربرد بسیار متنوع است و ازآنجایی‌که هر مدل در موقعیت‌هایی با بار حرارتی متفاوت قابل‌استفاده است شناخت انواع برج های خنک کننده برای مشاوران و مسئولان خرید شرکت‌ها و کارخانه‌ها امری ضروری است. ما در این مقاله شما رو با تعدادی از انواع برج های خنک کننده که عبارت‌اند از: برج‌های اتمسفری، برج‌های جریان مکانیکی، برج جریان طبیعی، برج جریان مرکب و برج‌های جریان القایی آشنا می‌کنیم.

برج‌های اتمسفری از انواع برج های خنک کننده

این نوع برج، برای زمانی که باید دمای آب سرد دقیق مشخص و کنترل شود، پیشنهاد نمی‌شود. برج‌های اتمسفری به کمک اسپری تحت‌فشار توزیع آب، جریان هوای طبیعی القایی را به وجود میاورد و از قطعات مکانیکی اصلاً استفاده نمی‌کند. این امر سبب می‌شود که قیمت برج‌های اتمسفری مناسب و ارزان‌تر باشد. البته قابل‌ذکر است که هنگام وزش باد از جهت مخالف تأثیرپذیری بیشتری به مابقی انواع برج های خنک کننده دارد.

برج‌های طبیعی هذلولی از انواع برج‌های خنک‌کننده

همان‌طور که از نام این برج می‌توان حدس زد، این برج به شکل هندسی می‌باشد و اصولاً در ابعاد و ارتفاع بسیار بزرگ ساخته می‌شود. برج‌های طبیعی هذلولی برای پیش‌بینی گرما سیار مناسب و کارآمد هستند. جریان هوا در برج‌های هذلولی بر اساس اختلاف هوای خنک بیرون برج که چگالی بیشتری دارد و چگالی داخل برج که هوای آن گرم شده و چگالی کمتری دارد، به وجود میاید.

در بین انواع برج های خنک کننده، برج طبیعی هذلولی دارای قیمت بیشتری است؛ و در جاهایی که حرارت بالاست کاربرد بیشتری دارد مثل صنایع تولید الکتریسیته و صنایع تولید سوخت‌های فسیلی.

برج‌های جریان مکانیکی یکی از انواع برج های خنک کننده

این برج‌ها از برای به وجود آوردن جریان هوا از یک یا چند فن استفاده می‌کنند که این امر کمک می‌کند تا در مقابل متغیرهای رطوبتی تأثیر کمتری نسبت به برج خنک‌کننده اتمسفری بپذیرند و پایدارترند. در بین انواع برج های خنک کننده، فقط در برج‌های جریان مکانیکی می‌توان جریان هوا را توسط فن‌ها کنترل و تنظیم کرد.

برج جریان مکانیکی خود نیز به دو دسته، جریان القای و جریان اجباری تقسیم می‌شود. در جریان القایی فن در قسمت خروجی قرار می‌گیرد و هوا را به بیرون هدایت می‌کند ولی در جریان اجباری برخلاف القایی، فن در قسمت ورودی جریان هوا قرار می‌گیرد و هوا در به درون می‌دمد که سرعت ورود هوا بسیار زیاد و سرعت خروج آن بسیار کم است که این امر سبب می‌گردد پایداری آن نسبت به جریان القایی پایین بیاید.

سرعت هوای خروج در برج جریان القایی ۳ تا ۴ برابر هوایی است که ورود پیدا می‌کند. در این نوع از برج امکان مشخص کردن شرایط باد محیط وجود دارد زیرا پتانسیل گردش مجدد به‌وسیله خود برج ایجاد نمی‌شود.

(شکل ۳)

برج‌های جریان مرکب از انواع برج های خنک کننده

این نوع، برج ترکیبی از دو نمونه از انواع برج های خنک کننده است. نام دیگر ابن برج، برج‌های طبیعی یاری شده توسط فن می‌باشد. ازنظر ساختار ظاهری شبیه برج جریان طبیعی هذلولی است با فن گاردهای کوتاه‌تر و برای تقویت جریان هوا، از فن‌های جریان مکانیکی استفاده‌شده است. در مکان‌هایی که خروج هوا در سطح پایین غیرقابل‌قبول باشد، استفاده این فن کاملاً توصیه می‌شود. هزینه ساخت برج جریان مرکب به نسبت دیگر، انواع برج‌های مکانیکی کمتر است.

پکینگ برج خنک کننده , تهویه مطبوع ,  برج خنک کننده مدار باز , تجهیزات تهویه مطبوع ,  برج خنک کننده مدار بسته , برج خنک کننده فایبرگلاس , انواع برج خنک کن , برج خنک کننده , برج های خنک کن , برج های خنک کننده , کولینگ تاور , قیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *