برج خنک کننده جریان مخالف

بررسی میزان راندمان یک برج خنک کننده

برای این‌که یک برج خنک کن جریان مخالف مناسب را بتوانیم خریداری کنیم باید از میزان راندمان یک برج خنک کننده جریان مخالف به‌اندازه کافی اطلاع داشته باشیم، درواقع راندمان برج خنک کننده را می‌توان خنک کردن بیشتر باانرژی مصرفی کمتر معنی کرد، یعنی برج خنک کننده باوجوداینکه عمل خنک کردن را به‌خوبی انجام می‌دهد میزان انرژی که مصرف می‌کند بهینه باشد، برای اطلاع از میزان راندمان یک برج خنک کننده باید بدانیم که توان خنک‌سازی در برج‌های خنک کننده به‌وسیله تناژ تبرید که برابر با ۱۲۰۰۰ بی تی یو در ساعت یا همان ۳٫۵ کیلووات در ساعت می‌باشد و همچنین میزان انرژی مصرفی در برج‌های خنک کننده نیز میزان انرژی مصرفی برق الکتروموتور و پمپ می‌باشد.، این مقدار میزان توان خنک‌سازی برج خنک کننده می‌باشد در ادامه به‌اندازه گیری میزان راندمان یک برج خنک کننده نیز می یپرازیم.

انتخاب یک برج خنک کننده فایبرگلاس مناسب

درواقع داندمان همان نسبت رابطه‌ای توان مطلوب به‌دست‌آمده به توان کل می‌باشد و می‌توان از برقراری این رابطه میزان راندمان را در برج خنک کننده جریان مخالف به دست آورد، از عواملی که در میزان راندمان یک برج خنک کننده تأثیر گزار هستند می‌توان به ارتفاع برج نیز اشاره کرد، چراکه هر چه ارتفاع برج خنک کننده بیشتر شود نیازمند قدرت پمپ بیشتری می‌باشد و توان بیشتری نیز مصرف خواهد شد، بنابراین راندمان برج خنک کننده مدنظر کاهش خواهد یافت، در حقیقت موضوع راندمان در برج‌های خنک کننده به دلیل این‌که اتلاف انرژی اولیه کمتر شود و توان خنک کاری برج خنک کننده بیشتر شود مطرح‌شده است، در حقیقت افزایش راندمان یک برج خنک کننده می‌تواند به کاهش هزینه‌ها کمک شایانی کند و عمر و کارکرد برج خنک کننده مد نظر شما را نیز نسبت به دیگر برج‌های خنک کننده افزایش دهد.

 

جریان آب و هوا در برج خنک کن جریان مخالف امیری حیاتی است زیرا تقسیم بندی برج های خنک کننده بر اساس رابطه جریان آب‌وهوا هست. دو نمونه از این تقسیم‌بندی عبارت است از: برج‌های خنک‌کننده جریان مخالف و برج خنک کننده جریان مخالف جریان متقاطع. بامطالعه این مقاله شما به‌طور مختصر با هر کدام‌یک از ای تقسیم بندی برج های خنک کننده آشنا می‌شوید.

بررسی برج‌های جریان مخالف در تقسیم‌بندی برج‌های خنک‌کننده

در این نوع از تقسیم‌بندی برج‌های خنک‌کننده، رابطه هوا و ریزش آب معکوس است یعنی هوا در برج‌های جریان مخالف برعکس ریزش آب به سمت بالا به‌صورت عمودی در جریان است. در بعضی از برج‌های خنک‌کننده کوچک جریان مخالف که ازلحاظ ساختار فیزیکی بلندتر هستند، از فن‌هایی باقدرت بالاتر و هد پمپ‌های قوی‌تر و بیشتر استفاده می‌شود و یا از دستگاه‌های پاشش فشارقوی و افت فشار بالای هوا برای بیرون دادن هوا با شدت بیشتر استفاده می‌کنند. در برج‌های جریان مخالف، رشد خزه به دلیل اینکه آب در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرد، کاهش میابد.

(عکس ۱)

بررسی برج‌های جریان متقاطع در تقسیم‌بندی برج‌های خنک‌کننده

برج‌های جریان متقاطع در تقسیم‌بندی برج‌های خنک‌کننده بیشتر مورد استقبال کارخانه‌های صنعتی، شیمیایی، سازمان‌های اداری و خصوصی، نیروگاه‌های تولید برق و فرایندهای تولیدی صنعتی قرار گرفته است زیرا برای تمیز یا تعمیر کردن سیستم برج خنک کن جریان مخالف نیازی نیست برج خنک کننده جریان مخالف را خاموش کنند، به‌راحتی در هنگام استفاده از برج خنک‌کن به دلیل وجود شیرهای کنترل می‌توانند به‌صورت بخش بخش آن را تمیز کنند.

پرکننده در برج‌های جریان متقاطع طوری برنامه‌ریزی‌شده است که هوا به حالت افقی از بین ریزش آب در جریان است. برای فرایند خنک کردن، آب موردنظر ابتدا به منطقه بالای پرکننده در تشت ورودی آب گرم رسانده می‌شود و سپس به کمک سوراخ‌های تعبیه‌شده در کف تشت و سیستم گرانشی به روی پرکننده توزیع می‌شود که این سیستم قابل تعمیر است. برج‌های خنک‌کننده خود نیز، بسته به ورودی هوا و تعداد لبه پرکننده به انواع مختلفی مانند برج تک جریانی و برج دو جریانی تقسیم می‌شوند.

در برج‌های تک جریانی، یک لبه پرکننده و یک ورودی هوا وجود دارد. اصولاً برج‌های تک جریانی از بین تقسیم‌بندی برج‌های خنک‌کننده در محل‌هایی که دمای دائم فرایند بحرانی است و یا فقط یک جهت مسیر جریان هوا وجود دارد، استفاده می‌کنند.

پکینگ برج خنک کنندهتهویه مطبوع ,  برج خنک کننده مدار بازتجهیزات تهویه مطبوع برج خنک کننده مدار بستهبرج خنک کننده فایبرگلاسانواع برج خنک کنبرج خنک کنندهبرج های خنک کنبرج های خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *