برج خنک کننده فایبرگلاس

مکانیسم و جانمایی برج خنک کننده

 

کارایی برج خنک کننده فایبرگلاس صنعتی و مسکونی

مکانیسم برج خنک کن صنعتی و مسکونی برای از بین بردن دمای بالای آب به این صورت است که آب را در مجاورت با هوا قرار داده و باعث خنک شدن آب می‌گردد. از برج خنک کن صنعتی و مسکونی در واحد‌های مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند و وظیفه آن به این صورت می‌باشد که دمای آب در حال چرخش را با توجه به نیاز آن مجموعه به میزان مورد نظر نزدیک نماید.

برج خنک کن صنعتی و مسکونی از لحاظ کارایی به دو دسته متفاوت تقسیم می‌گردد و تفاوت این دو دسته از لحاظ چگونگی مجاورت آب با هوا و همچنین از لحاظ نوع حرکت هوا تقسیم می‌شوند.

این دسته‌ها عبارت‌اند از برج خنک کننده فایبرگلاس مرطوب و برج خنک کن صنعتی و مسکونی خشک همچنین از لحاظ چگونگی هوادهی به دو دسته‌ی هوادهی طبیعی و مکانیکی تقسیم می‌گردند. اکثر برج‌ها از نوع برج خنک کن مرطوب می‌باشند که خود در دو دسته متقابل و متقاطع می‌باشد.

تصویر۱

جانمایی برج خنک کننده فایبرگلاس صنعتی ومسکونی

 برج خنک کن صنعتی و مسکونی دارای انواع و ابعاد مختلف می‌باشد که می‌توان به نمونه‌های کوچک که معمولاً در بالای پشت بام منازل متناسب با نیازشان و همچنین نمونه‌های بزرگ که برای مصارف صنعتی استفاده می‌شود که معمولاً سیمانی بوده و به شکل مخروطی می‌باشد. اکثر برج‌های خنک کن بیشتر از انواع برج خنک کن کوچک می‌باشند که به صورت پیش ساخته می‌توان آن‌ها را استفاده نمود.

انواع جنس برج خنک کن صنعتی و مسکونی وجود دارند که از انواع آن می‌توان به برج‌های سیمانی، گالوانیزه، فایبر گلاس و… نام برد که متناسب با نوع مصرف و مکان از آن‌ها استفاده می‌گردند.

استفاده از برج خنک کننده فایبرگلاس در مجتمع‌های مسکونی و تجاری باید به صورتی جانمایی شوند که از لحاظ آلودگی‌های زیستی، صوتی و بصری مشکل ساز نگردند. یکی از مهم‌ترین مسائل برج خنک کن در منازل مسکونی که معمولاً برای سیستم تهویه (سردکن) استفاده می‌گردد جانمایی آن است که بهترین گزینه آن استفاده از برج خنک کن مکعبی جریان مخالف در بالای سقف می‌باشد. برج‌های مورد استفاده در واحد‌های صنعتی  معمولاً به راحتی جانمایی می‌شوند و فقط باید از لحاظ آلودگی‌های زیستی آن‌ها را مورد نظر قرار داد.

تصویر۲

 

نه تنها راه اندازی برج خنک کننده فایبرگلاس بلکه تقریباً تمام دستگاه‌ها و سازه‌های موجود در دنیای صنعت، نیازمند توجه دقیق هستند تا بتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند. راه اندازی این دستگاه‌ها امری ضروری و همراه با ظرافت‌های زیادی است که عدم رعایت هریک از آنها باعث اختلال در کارکرد درست دستگاه می‌شود. از این رو برج خنک کننده یا ( خنک کننده دستگاه ) نیازمند نکاتی برای راه اندازی دقیق است! نکات مهم راه اندازی برج خنک کننده عبارتند از:

هماهنگی با واحد مصرفی آب خنک

در راه اندازی برج خنک کننده ، توجه به این مورد ضروری است. پیش از انجام هرکاری، نیاز است با واحد مصرفی آب خنک هماهنگی‌های لازم انجام گردد تا خشت اول راه اندازی به درستی چیده شود.

تنظیمات ابتدایی ولو‌ها و بازرسی کلی مسیر‌های آب برج

در راه اندازی برج خنک کننده مرحله ای میان این دو مورد قرار دارد که به آن اشاره نکردیم! مرحله پیش راه اندازی مجموعه‌ای از اقدامات شامل: تمیزکاری و فلاشینک تمام مسیرهای آب چرخشی، پاکسازی حوضچه آب سرد و… است که باید پیش از انجام این مرحله انجام داد.

برای راه اندازی برج خنک کننده فایبرگلاس ، پس از پشت سر گذاشتن مرحله پیش راه اندازی، سازه ما آماده لول گیری است. ابتدا از بسته بودن ولوهای مربوط به لوله‌های رایزر و اسپلش‌ها مطمئن شوید. در این فرآیند، فقط مسیر ورودی و برگشتی آب به پمپ و حوضچه باز باشد و آب، بالای برج خنک کننده منتقل نشود. با انجام اینکار، به جای اینکه آب به رایزر منتقل شود، از طریق مسیر کنار گذر به حوضچه مربوطه ریخته می‌شود.

آبگیری (لول گیری) حوضچه آب سرد

آبگیری حوضچه نیز یکی از مهمترین نکات راه اندازی برج خنک کننده است. این فرآیند باید به گونه‌ای انجام شود که ارتفاع معمول برای مکش پمپ ایجاد شود و از هرگونه اختلال در عملکرد پمپ‌ها جلوگیری گردد.

قرار دادن پمپ در سرویس

نکات راه اندازی برج خنک کننده فایبرگلاس در این مورد به پایان می‌رسد که در تقریبا در راه اندازی تمام سازه‌های صنعتی نظیر: دستگاه‌های تهویه مطبوع ، خنک کننده دستگاه و… لحاظ می‌شود. با قرار دادن پمپ در سرویس و انجام مراحل هواگیری و استارت، برج خنک کننده شروع به کار خواهد کرد!

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمانتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهبرج خنک کنندهبرجهای خنک کنبرج های خنک کنندهقطعات برج خنک کنندهطراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کنندهبرج خنک کننده گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *