برج خنک کننده مداربسته یا غیر مستقیم

برج خنک کننده مداربسته یا غیر مستقیم

 

برج خنک کننده مداربسته یا غیر مستقیم  به برج‌هایی گفته می‌شود که در داخل آن کوئل به‌کاررفته باشد و آب سیستم از درون این کوئل هاعبور کرده باشد. تفاوت اصلی کارکرد دو برج خنک‌کننده مداربسته با دیگر برج‌های خنک‌کننده جلوگیری از تبخیر در سیستم آب این خنک‌کننده‌ها است.

کارایی برج خنک‌کننده مداربسته

 ساخت برج خنک‌کننده مداربسته به دلیل پرهزینه بودن آن فقط در صنایع بسیار حساس به کار گرفته می‌شود معمولاً در صنایعی از برج خنک‌کننده غیر مستقیم استفاده می‌شود که نیازمند آب نرم می‌باشند. البته میزان رسوب در برج خنک‌کننده مداربسته نیز پایین است ازاین‌رو افراد زیادی در حیطه فعالیت‌های صنعتی به تولید و ساخت برج‌های خنک‌کننده گالوانیزه می‌پردازند هزینه ساخت برج خنک‌کننده مداربسته معمولاً بیش از سه برابر برج‌های خنک‌کننده معمولی است. در ساخت کوئل برج‌های خنک‌کننده غیرمستقیم از جنس مس استفاده می‌شود ولی برای کاهش قیمت و هزینه این مورد افرادی هستند که آن را با جنس فلز گالوانیزه تهیه می‌کنند. نکته مهم این است که نحوه چیدمان کوئل ها و تعداد آن‌ها در داخل برج خنک‌کننده غیرمستقیم به شرایط حرارتی آن بستگی دارد.

چگونگی عملکرد برج خنک‌کننده مداربسته

مکانیسم عملکرد برج خنک‌کننده مداربسته به‌صورت دو مدار صورت می‌گیرد. مدار اول آنجایی است که آب وارد سیستم شده از طریق ورودی‌ها به درون کوئل ها وارد می‌شود. بعد از گذر از مسیر پیچ‌درپیچ گرمای خود را از طریق دیوار کوئل به آب‌های دیگر که به روی کوئل ریخته می‌شود انتقال می‌دهد و بدون آنکه به تشت آب سرد وارد شود دوباره به سیستم برمی‌گردد. توضیح اینکه در مدار اول برای یک‌بار می‌توان آب مقطر را می‌توان وارد جریان این سیستم نمود اما در مدار دوم که آب کاملاً در حال گردش است پاشش بر روی کوئل ها انجام می‌شود. مکانیسم عملکرد در این مدار به شکلی است که آب به‌وسیله نازل‌ها و از طریق پمپ مکش بر روی کوئل ها ریخته می‌شود. هم‌زمان هوا به‌وسیله‌ی فن به جریان درآمده که در تماس با آب باعث تبخیر از روی سطوح کوئل می‌شود و آب گرمای نهان خود را از کوئل ها می‌گیرد و تبخیر می‌شود.

 پاسخ‌ها در رابطه با برج خنک‌کننده مداربسته

  • میزان تبخیر آب در هر دو مدل از برج خنک‌کننده به یک اندازه است.
  • برج خنک‌کننده مداربسته انرژی بالاتری را نسبت به مدارباز صرف می‌کند.
  •  زمانی از برج خنک‌کننده مداربسته استفاده می‌شود که دستگاه استفاده‌شده نسبت به رسوب حساس باشد.
  • هر دو برج خنک‌کننده توانایی خنک کردن آب تا ۳ درجه بالای دمای مرطوب محیط رادارند
  • کوئل مسی بهتر از کوئل های گالوانیزه در مدارهای بسته و غیره بسته است.

پکینگشرکتهای تهویه مطبوعتعمیرات و بهینه سازی برج خنک کنندهبرج خنک کن جریان مخالف برج خنک کننده جریان متقاطعبرج خنک کننده مکعبیانواع برج خنک کنبرج خنک کنندهبرج های خنک کنبرج های خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *