برج خنک کننده مدار باز

برج خنک کننده مدار باز

انواع برج خنک کننده به مدل‌های تماس مستقیم و غیرمستقیم طبقه‌بندی‌شده که منحصربفرد بوده اما همچنین دارای ویژگی های مشترکی از انواع برج خنک کننده می باشند.
بررسی برج خنک کننده تماس مستقیم و غیرمستقیم

 

آیا می دانید انواع برج خنک کننده مدار باز در واقع در دو دسته بوده و نوع اول آن با توجه به تماس بین آب گرم و هوای اتمسفر به مدل برج خنک کننده تماس مستقیم معروف بوده و در نوع دوم به دلیل عدم تماس بین آب گرم و اتمسفر به برج خنک کننده غیرمستقیم معروف است.

بررسی برج خنک کننده مدار باز تماس مستقیم

در بین انواع برج خنک کننده این مدل دارای دو نوع جریان می‌باشد، در نوع اول که به برج خنک کننده تماس مستقیم جریان غیرمکانیکی هوا معروف است روال بر اساس اختلاف چگالی می‌باشد. در واقع این اختلاف باعث می‌شود که هوا به داخل برج کشیده شود و در خصوص میزان سرعت در این مدل می‌توان گفت که دارای سرعت ورود کم و سرعت خروج نسبتاً کم می‌باشد در واقع می‌توان گفت که جهت باد یکی از مسائل پر اهمیت در این مدل به شما می‌رود. برج خنک کننده مدار باز با جریان مکانیکی هوا نوع دوم از انواع برج خنک کننده می‌باشد که دارای فن بوده و فن‌ها نیز در دو سبک ملخی و گریز آر مرکز می‌باشد انتخاب هر کدام از این مدل‌ها بستگی به مصرف انرژی و سطح صدا دارد. ورودی هوا از هر دو سمت امکان‌پذیر است. این برج‌ها به‌طورکلی دارای ۴ مدل می‌باشند. (شکل ۱)

معرفی برج خنک کننده غیرمستقیم

در انواع برج خنک کننده مدار باز مدل‌های غیر مستقیم نیز دیده شده که دارای کاربردهای متنوعی می‌باشند. برج خنک کننده مداربسته نمونه اول در انواع برج خنک کننده غیرمستقیم می‌باشد. یک نمونه بارز در این مدل فن آن می‌باشد که به‌صورت مکشی فعالیت می‌نماید. روال کار به این صورت است که حرارت به صورت متقاطع انتقال پیدا نموده و آب از سمت حوضچه پایی به سمت حوضچه بالایی انتقال پیدا می‌نماید. توجه نمایید که این مدل از انواع برج خنک کننده همانند کندانسورهای تبخیری می‌باشد. مدل بعدی برج خنک کننده کویل دار است. این مدل دارای یک بخش مجزا با نام کویل بوده و در اطراف برج نصب می‌شود. اگر ساختمان این برج را مورد بررسی قرار دهیم دیده می‌شود که مشابه مدل برج خنک کننده مداربسته می‌باشد. البته تفاوت مشهود در این مدل لزوم استفاده از قطعات پرکننده درون برج است. یعنی هوایی که در حال حرکت می‌باشد دقیقاً می‌بایست از این قطعات عبور نماید. (شکل ۲)

 

در این مقاله قصد داریم فرآیند تصفیه آب در برج خنک کننده را مورد بررسی قرار دهیم با توجه به ضرورت وجود برج خنک کننده در پالایشگاه‌ها، کارخانجات فولاد، صنایع پتروشیمی و … آگاهی از این فرآیند الزامی ست، در پایان نیز اشاره‌ای به روش‌های طراحی برج خنک کننده خواهیم داشت.

(تصویر ۱)

تأثیر عملکرد فرآیند تصفیه آب در برج خنک کننده

برج خنک کننده مدار باز  وظیفه انتقال حرارت میان سیالات موجود و آب جریان یافته در سیستم را دارد، تأثیر و میزان راندمان برج خنک کننده در مراحل طراحی برج خنک کننده بستگی به سه فرآیند خنک کردن آب، خاصیت‌های آب و عوامل زیست محیطی دارد.

(تصویر ۲)

تأثیر دما و فشار بر فرآیند تصفیه آب در برج خنک کننده

برای افزایش راندمان عملکرد سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی موجود در کارخانجات صنعتی و پالایشگاه‌ها باید دما و فشار را در محدوده خاص از پیش تعیین شده‌ای تثبیت کرد.

فرآیند تصفیه آب در برج خنک کننده مدار باز و فرآیند خنک کردن آب

منتقل شدن حرارت میان دو ماده را فرآیند خنک کردن آب می‌نامند. در این میان آب نقش ماده سردکننده را ایفا می‌کند که در ادامه راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

ماده سرد کننده و فرآیند تصفیه آبدر برج خنک کننده

عواملی هستند که موجب می‌شوند آب بهترین گزینه موجود برای ماده سرد کننده سیستم برج خنک کننده باشد که این عوامل عبارتند از:

 1. دسترسی آسان
 2. جابجایی آسان
 3. قدرت آب در جذب گرما
 4. عدم وجود تغییرات حجمی بالا در یک دمای تقریباً ثابت
 5. عدم تجزیه شدن آن

توجه: نام دیگر برج خنک کننده، کولینگ تاور می‌باشد.

تصفیه آب در برج خنک کننده و محل تأمین آن

 1. آب‌های سطحی یا زیرزمینی منشأ اصلی تأمین آب تازه است، آب‌های زیر زمینی چون کمتر در معرض عوامل زیست محیطی هستند گزینه منایب تری بشمار می‌آیند.
 2. آب شور که اغلب در دسترس همگان است، پس می‌تواند منبع مناسبی برای تأمین آب برج خنک کننده باشد.

مراحل تصفیه آب در برج خنک کننده مدار باز و خواص شیمیایی آن

 1. خاصیت هدایت الکتریکی آب که بستگی به مواد و گازهای محلول در آب جریان یافته دارد.
 2. میزان اسیدی یا بازی بودن آب
 3. نوع قلیاییت
 4. میزان کلسیم و منیزیم موجود در آب که میزان سختی آب را مشخص می‌کند.

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمانتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهبرج خنک کنندهبرجهای خنک کنبرج های خنک کنندهقطعات برج خنک کنندهطراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کنندهبرج خنک کننده گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *