برج خنک کننده مدار بسته

بررسی خصوصیات برج خنک کننده مداربسته

 

عملکرد برج خنک کننده مداربسته نسبت به مدل مدار باز در یک راستا بوده اما تفاوت اندکی نیز دیده می‌شود که امروز به توضح آن می‌پردازیم. با بررسی تفاوت‌های بین این سبک مزایا و معایب هر کدام به طور دقیق مشخص شده می‌توانیم به صورت کاملاً پررنگ یک نتیجه گیری مناسب به عمل آوریم.

معرفی برج خنک کننده مداربسته

برج خنک کننده مدار بسته آب را به صورتی که در واقع غیر مستقیم می‌باشد خنک می‌کند به این معنی که آبی که قرار است خنک شود در تماس غیر مستقیم با هوا قرار می‌گیرد. در برج خنک کننده مداربسته یک کویل وجود دارد که آب در آن جریان می‌یابد این نمونه سبب می‌شود که گرما از آب گرم به هوا انتقال پیدا نماید. یک سری فن‌های در کنار کویل تعبیه شده‌اند که این روند را بسیار ساده‌تر می‌نمایند. در نتیجه چیزی همانند یک مدار بسته وجود داشته و آب از داخل آن گذر می‌نماید. یکی از خصوصیات مشخص در برج خنک کننده مداربسته به این صورت است که اشباع هوا به حداقل رسیده و از ورود قطرات آب به هوا جلوگیری می‌شود. این موضوع سبب می‌شود که نیازی به آب جبرانی نباشد. برج خنک کننده مداربسته از دسته سیستم‌های مناسب برای خنک نمودن یک سیال‌ها از جمله روغن و اسیدها بکار برده می‌شود. (شکل۱)

مزایا و معایب برج خنک کننده مدار بسته

ابتدا به مشکلی که با استفاده از برج خنک کننده مداربسته روبرو هستیم می‌پردازیم. در واقع برج خنک کننده مداربسته دارای عملکردی پایین‌تر از برج خنک کننده مدارباز می‌باشد. این موضوع به این دلیل است که این سیستم‌ها به صورت مستقیم تابع دمای محیط می‌باشند. البته راه‌های جبران این موضوع توسط برج‌های هیبریدی فراهم می‌باشد. برج خنک کننده هیبریدی ترکیبی از کولینگ تاور مداربسته و مدار باز هستند. یکی از مزایا برج خنک کننده مداربسته عدم ایجاد پوسیدگی کویل بوده زیرا به میزان مناسبی سیال‌ها را سرد می‌نماید. برج خنک کننده مداربسته نیاز به مساحت کمتری نسبت به مدار باز دارد. این سیستم برای محیط‌هایی که دارای رطوبت بالایی هستند بسیار مناسب می‌باشد این موضوع به دلیل عدم وابستگی برج خنک کننده مدار بسته به رطوبت هوا می‌باشد. در استفاده از کولینگ تاور مدار بسته نیاز به میزان آب جبرانی به حداقل خود می‌رسد و در واقع make up تا حدود صفر می‌باشد. (شکل۲)

در این مقاله به چگونگی  موتورهای دور متغیر برج خنک کننده  برای کاهش میزان مصرف انرژی می‌پردازیم. همواره این سؤال پیش می‌آید که با تعقیر بار ساختمان از بیشینه به کمینه مصرف انرژی چگونه است. در ادامه این مطلب به چگونگی کاهش مصرف انرژی با استفاده از موتورهای دور متغیر برج خنک کننده می‌پردازیم.

جایگاه موتورهای دور متغیر برج خنک کننده

موتور دور متغیر خنک‌کننده ارتباط مستقیم با گیربکس دارند. موتورهای دور متغیر برج خنک‌کننده  توسط شفت‌هایی با گیربکس درگیر می‌شوند و شفت فن زاویه‌ای عمود با گیربکس ایجاد می‌کند. در طراحی برج خنک‌کننده طراح باید بتوانند یک کنترل متناسب برای تغیر موتورهای دور متغیر برج با دو شیفت فن ایجاد نماید. توضیح اینکه در ساختار یک برج خنک‌کننده فن یک برج وظیفه حرکت دادن هوا به‌منظور عمل تبخیر را بر عهده دارد که از این طریق گرمای آب را می‌گیرد و آن را خنک کرده از برج خارج می‌کند.

 نحوه عملکرد موتورهای دور متغیر برج خنک کننده

همان‌طور که اشاره شد موتورهای دور متغیر برج خنک کننده مدار بسته  در ارتباط مستقیم با فن‌ها و شفت‌ها می‌باشند. در حالت کلی برای فعالیت برج خنک‌کننده هوا را به سمت بالا می‌کشاند که این فن‌ها توسط موتورهای دور متغیر برج خنک کننده  کنترل می‌شوند. با بالا آمدن هوا و گذر از میان قطرات آب عمل تبخیر انجام می‌شود و درنتیجه این عمل تبخیر آب‌خنک تر می‌شود.

تصویر۱

چگونگی بهره‌وری از موتورهای دور متغیر برج خنک کننده مدار بسته

هدف اصلی برج خنک‌کننده این است که آب را با حرارت ثابت به کندانسور چیلر برگرداند. آب از طریق کندانسور چیلر با دمای نسبتاً بالا از طریق لوله‌ها وارد بخش بالای برج خنک‌کننده می‌شود و از طریق سیستم توزیع آب به قسمت‌های پایینی منتقل داده می‌شود. در این حالت برای اینکه بتوانیم دور موتور متغیر برج خنک‌کننده را کنترل کنیم، می‌توانیم از یک دستگاه vfd استفاده نمایید که با استفاده از آن می‌توان فرمان ورودی را بر اساس میزان درجه حرارت آب صادر کرد. در این حالت vfd بافرمانی که به موتورهای دور متغیر برج خنک کننده صادر می‌کنند، دور فن را متناسب با تغییرات درجه حرارت افزایش می‌دهد و تا زمانی که درجه حرارت به ست یونیت برسد مقدار این متوسط موتورها به‌تدریج کاسته می‌شود. در پایان به این مهم اشاره می‌کنیم که می‌توان با استفاده از کنترل کردن موتورهای دور متغیر برج خنک کننده میزان مصرف انرژی را به‌صورت قابل‌توجهی کم کرد علاوه بر این با این عمل می‌توان میزان کارایی و افزایش راندمان در برج خنک‌کننده را بالا برد.

پکینگشرکتهای تهویه مطبوعتعمیرات و بهینه سازی برج خنک کنندهبرج خنک کن جریان مخالف برج خنک کننده جریان متقاطعبرج خنک کننده مکعبیانواع برج خنک کنبرج خنک کنندهبرج های خنک کنبرج های خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *