برج خنک کننده و بررسی دو قطعه الکتریکی مهم در آن

برج خنک کننده و بررسی دو قطعه الکتریکی مهم در آن

 

در برج خنک ‌‍کننده یا کولینگ تاور، می‌توان به صورت کلی اجزا یا قطعات مکانیکی موجود درون برج خنک کننده را به دو بخش تقسیم نمود که در این مقاله قصد داریم درباره این دو بخش توضیحاتی را بیان نموده و بیشتر آن‌ها را بررسی نماییم.

فن سوپر بلید در برج خنک کننده

برای ایجاد جریان هوای اجباری در کویل‌های داخل برج خنک کننده یا کولینگ تاور و نیز عبور هوا از روی آن، از فن سوپر بلید استفاده می‌شود. فن سوپر بلید نیز وظیفه تبخیر و خنک سازی را برعهده دارد. تفاوت این نوع فن‌ها با فن‌های عادی موجود درون برج‌ خنک کننده، وجود پروفیل ایرودینامیک است که ضمن تولید صدای کمتر، توان کمتری را مصرف می‌نماید.

برج خنک کننده و نکاتی درباره الکتروموتور

در برج خنک کننده، ساخت فن الکتروموتورها را شرکت‌های معتبر خارجی هم بعضا انجام می‌دهند. سرعت چرخش موتور، ۴۵۰ دور در دقیقه و فرکانس ۵۰ هرتزی از دیگر مشخصات فنی این الکتروموتورها درون برج خنک کننده است.
مناسب بودن برای نصب عمودی و نیز وجود فلنچ از نکاتی است که باید درباره الکتروموتورهای موجود درون کولینگ تاور به آن اشاره کرد نیز کلاس حرارتی F و عایق رطوبتی IP-55 هم از دیگر مشخصات این الکتروموتورها است.
تسمه‌های V شکل از نوع B، وظیفه انتقال قدرت از الکتروموتور به فن را برعهده دارند.
در برج خنک کننده، جنس پولی موجود درون این سیستم را می‌توان به چدنی، برنجی، آلومینیمی یا پلیمری نسبت داد.
از جمله نکات ایمنی که در کولینگ تاور رعایت شده است، وجود یک فن گارد است که می‌توان آن را در زیر الکتروموتور مشاهده کرد. البته می‌توان این فن گارد را به راحتی در هنگام تعمیرات کولینگ تاور برداشت.

برج خنک کننده و راه‌اندازی الکتروموتور فن

از طریق دو روش زیر می‌توان اقدام به راه‌اندازی الکتروموتور فن نمود.

الف) روش اتومات: در این روش از ترموستات استفاده شده که وظیفه آن قطع و وصل فن فرمان هست.
ب) روش کنترل دور (اینورتر): سنسور، کلید قطع و وصل، کنترل دور فرکانسی و نمایشگر دما از جمله قطعات الکتریکی هستند که برای کنترل دور فن برج خنک کننده مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ورودی اینورتر، برق سه فاز قرار گرفته و الکتروموتور نیز نقش خروجی را برای اتصال به برق سه فاز ایفا می‌کند.
پس از اینکه مراحل نصب انجام پذیرفت، تنظیم نمایشگر و سنسور حرارتی در مرحله اول شکل گرفته و سپس مقاومت حرارتی، دما را اندازه‌گیری خواهد کرده سپس این دما به سیگنال الکتریکی مبدل گشته و درنهایت انتقال آن را به اینورتر خواهیم داشت. تغییر دور الکتروموتور بر اساس سیگنال دریافتی در اینورتر ایجاد خواهد شد

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمان , تعمیرات برج خنک کننده , برج خنک کننده جریان مخالف , برج خنک کن جریان متقاطع , تولید برج خنک کننده , انواع برج خنک کننده , برج خنک کننده , برجهای خنک کن , برج های خنک کننده , قطعات برج خنک کننده , طراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کننده , برج خنک کننده گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *