برج خنک کننده تهویه ارس

روش نگهداری برج خنک کننده در برابر ورود ناخالصی ها

 

برج خنک کننده ، دستگاه‌هایی هستند که به دو صورت طبیعی و مکانیکی سبب خنک شدن آب‌‌‌‌‌‌های گرم خروجی از کارخانه‌ها و صنایع می‌‌‌شوند. در روش مکانیکی این کار به کمک فن‌های سیستم خنک کننده انجام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و در روش طبیعی آب دائماً در معرض هوای آزاد قرار گرفته و گرمای آب به هوا منتقل می‌‌شود.

ورود ناخالصی در آب سیستم خنک کننده

از آنجا که آب سرد تولید شده در سیستم خنک کننده برای خنک کردن تجهیزات و دستگاه‌های کارخانه‌ها و صنایع به کار می‌رود، بنابراین در حین این کار مقداری از مواد و املاح موجود در دستگاه‌ها وارد این آب شده در نتیجه از این طریق وارد چرخه‌ی جریان آب برج  سیستم خنک کننده می‌‌‌شوند. از طرفی هنگامی که این آب در معرض هوای طبیعی قرار می‌گیرد تا دمای خود را به هوا منتقل کند، مقداری از آلودگی‌ها، گرد و خاک، میکروارگانیسم‌‌ها و ذرات هوا وارد آب شده و از این طریق نیز چرخه‌ی آب سیستم خنک کننده را آلوده می‌کنند. از آنجایی که مکانیسم عمل  سیستم خنک کننده به ‌وسیله‌ی تبخیر آب برج می‌باشد، به همین دلیل هنگامی که آب درون سیستم خنک کننده به چرخش درآید مقداری از آن تبخیر می‌‌شود و با توجه به این که در فرایند تبخیر فقط آب بخار شده و از دست می‌رود و املاح کاهش نمی یابند بنابراین غلظت املاح و آلودگی‌‌‌‌‌های درون آب زیاد شده و این املاح به‌ صورت رسوبات ته نشین می‌شوند.

نمونه‌ی این رسوبات کربنات کلسیم است که رسوب این ماده با دما رابطه معکوس دارد. در نتیجه در سطوح انتقال حرارت کربنات کلسیم رسوب می‌دهد. هرچه رسوبات بیشتر شود امکان انتقال حرارت سیستم خنک کننده کاهش می‌یابد. درنتیجه‌ی کاهش انتقال حرارت، خوردگی سیستم افزایش می‌یابد و سبب کاهش بازدهی و عمر سیستم خنک کننده می‌شود.

تصویر۱

راهکار جلوگیری از مستهلک شدن برج خنک کننده

برای جلوگیری خرابی برج خنک کننده آب در حال گردش درون سیستم خنک کننده را خالی و سپس آب تازه وارد دستگاه می‌کنیم. این کار باعث از بین رفتن مواد زاید آب می‌گردد و از خرابی برج جلو گیری می‌نماید در نتیجه عمر آن نیز بالا می‌رود.

 

 

 

برج خنک‌کننده یکی از وسایلی است که از آن برای خنک کردن آب استفاده می‌شود. در این قسمت می‌خواهیم با اصول پایه در برج خنک کننده بیشتر آشنا شویم و آن‌ها را بررسی کنیم. به‌طورکلی در برج خنک‌کن همهٔ اجزاء به‌طور کاملاً هماهنگ کار می‌کنند و تنها یک هدف را دنبال می‌کنند که آن هدف این است که تبادل گرما بین آب و هوا به وجود بیاید و این تماس سبب شود تا دمای آب پایین بیاید و خنک شود. در ادامهٔ مطلب خواهیم فهمید که اصول پایه در برج خنک‌کننده به چه صورت است و با چه اصولی آب ‌خنک می‌شود.

اصول پایه در برج خنک‌کننده

یکی از اصول پایه در برج خنک‌کننده مربوط به مکانیسم گرمای تبخیر و مبادلهٔ گرمای مخصوص است. زمانی که هوا و آب گرم با یکدیگر مخلوط می‌شوند، سبب آزاد شدن گرمای نهان تبخیر می‌شوند. آبی که مصرف‌شده است و دمای آن بالا رفته است هنگامی‌که با هوای سرد تماس پیدا می‌کند؛ بخار در جریان هوا آزاد می‌کند. انرژی که سبب تبخیر آب می‌شود برای هر یک کیلوگرم برابر است با ۱۰۰۰Btu که این گرماگیری از آب سبب کم شدن انرژی آن و درنتیجه خنک شدن آن می‌شود.

اصول خنک‌کنندگی آب و چگونگی آن

در کولینگ تاور همان‌طور که گفته شد با بخار شدن آب انرژی زیادی از آب گرفته می‌شود و این عامل سبب خنک شدن آب می‌شود اما باید در نظر داشت که با این کار مقداری آب نیز هدر می‌رود. آب هدررفته به‌صورت بخار است و این بخارآب که به ازای هر ۵٫۵ درجه سانتی‌گراد، ۲٫۱ درصد افزایش میابد، از برج خارج ‌شده و وارد هوا می‌شود. در این فرایند گرمای محسوسی که دما را تغییر می‌دهد نیز نقش دارد. ازجمله اصول پایه در برج خنک کننده می‌توان به این مورد اشاره کرد که زمانی که آب از دمای بیشتری نسبت به هوا برخوردار باشد، طی تبادل انرژی که صورت می‌گیرد آب گرمای محسوس خود را ازدست‌داده و به هوا منتقل می‌کند و این‌گونه هوا دمای هوا افزایش پیدا می‌کند. طبق اصول پایه در برج خنک‌کننده باید به این نکته توجه داشت که حدود ۷۵ درصد از فرایند خنک کردن آب مربوط به آزاد شدن گرمای نهان تبخیر است و تنها ۲۵ درصد باقی‌مانده مربوط به تبادل گرما است.

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمانتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهبرج خنک کنندهبرجهای خنک کنبرج های خنک کنندهقطعات برج خنک کنندهطراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کنندهبرج خنک کننده گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *