برج خنک کن جریان متقاطع

به برج خنک‌کننده‌ای که در آن آب‌وهوا با مسیرهای متقاطع جریان دارند؛ برج خنک کن جریان متقاطع گویند. کارکرد این برج به‌گونه‌ای است که زمانی که آب از بالا به سمت پایین ریخته می‌شود، هم‌زمان جریان هوا نیز به‌صورت افقی از کنار دستگاه وارد می‌شود و سبب به وجود آمدن جریان متقاطع آب و هوا در برج خنک کننده می‌شود. زمانی که آب‌وهوا با یکدیگر برخورد می‌کنند سبب تبادل گرما و انرژی می‌شود. در برج خنک کننده جریان متقاطع معمولاً پروانه را در قسمت مرکزی قرار می‌دهند تا هوا را از کناره‌ها کشیده و به بالا هدایت کند. این‌گونه برج‌های جریان متقاطع را از فایبرگلاس، بتون و یا فلز می‌سازند.

مزایای برج خنک‌کننده جریان متقاطع:

در برج خنک‌کننده جریان متقاطع ، فرایند خنک کردن آب بهتر صورت می‌گیرد چراکه این برج دارای ارتفاع ریزش آب زیادی است که سبب می‌شود تا آب به مدت‌زمان بیشتری با هوا تماس پیدا کند و گرمای بیشتری از دست بدهد. با استفاده از این برج ریزش قطرات آب به بیرون به حداقل می‌رسد چراکه جریان هوا به‌صورت متقاطع با جریان آب وارد برج می‌شود و این عامل سبب به حداقل رسیدن پرتاب قطرات آب به بیرون می‌شود. جالب است بدانید که این نوع برج خنک‌کننده دارای سیستم توزیع آب ساده‌تری است؛ چراکه در این برج ریزش آب به کمک گرانش انجام می‌شود و این عامل درنتیجه سبب افزایش طول عمر دستگاه می‌شود.

ویژگی‌های برج خنک‌کننده جریان متقاطع:

در برج خنک‌کننده جریان متقاطع می‌توان سلول‌هایی که در برج خنک کن جریان متقاطع قرار می‌گیرند را به‌منظور کم کردن فضای اشغالی، به‌صورت مدولار و یا سری قرارداد؛ چراکه جریان هوا از دو طرف برج وارد می‌شود و دو طرف دیگر برج خنک‌کن بسته است. دو طرف بسته برج به شما این امکان را می‌دهد تا درب ورودی در آن قسمت‌ها تعبیه کنید که این کار سبب می‌شود تا تعمیرات برج خنک کننده جریان متقاطع و هم‌چنین ورود اپراتور به داخل دستگاه به‌راحتی امکان‌پذیر باشد.

کارایی برج خنک کن جریان متقاطع  که در داخل ساختار آن کویل به‌کاررفته است به این صورت است که درزمانی که هوا بر روی کویل به‌وسیله‌ی فن به جریان می‌افتد آب می‌تواند وارد کویل شود مسلماً زمانی که این آب به این سیستم وارد می‌شود می‌تواند سبب خنک شدن کویل گردد. نکته مهم در رابطه با عملکرد برج خنک‌کننده هوایی این است که در این‌گونه از برج‌ها از دمای خشک هوا به‌جای عمل تبخیر استفاده می‌شود درنتیجه می‌توان بیان نمود که نام این‌گونه از برج‌ها به این دلیل به برج خنک‌کننده هوایی تبدیل‌شده است.

نحوه عملکرد برج خنک‌کننده هوایی

همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره شد با استفاده از هوای خشک می‌توان در این‌گونه از برج‌های خنک‌کننده عمل خنک شدن را ایجاد نمود و مسلماً در برج‌های خنک‌کننده هوایی عمل تبخیر صورت نخواهد گرفت و با توجه به اینکه این عمل مهم در این‌گونه از برج‌ها صورت نمی‌گیرد بنابراین مکان‌های خاصی برای نصب برج‌های خنک‌کننده هوایی باید انتخاب شود ویژگی این‌گونه از مکان‌ها این است که باید امکان ورود آب با دمای زیاد را داشته باشند. این ویژگی به این دلیل است که دمای زیاد آب که وارد سیستم می‌شود باید تا رسیدن به دمای خشک کاهش یابد. بدین منظور متخصصان این حیطه در بسیاری از صنایع در طی مسیر آب سیستم برج خنک کننده جریان متقاطع را قرار می‌دهند تا بتوانند دمای هوای خشک را از طریق دمای بالای آب به دست آورند. مرحله بعد در برج خنک‌کننده هوایی بعد از رسیدن به دمای خشک رساندن آن به دمای مرطوب است که این عمل نیز از طریق برج‌های خنک‌کننده که عمل مرطوب کردن را انجام می‌دهند صورت می‌گیرد. این مراحل به‌منظور عدم تبخیر و درنتیجه عدم رسوب صورت می‌گیرد.

مکان مناسب برای نصب برج خنک‌کننده هوایی

با توجه به نکته‌های گفته‌شده به این مهم می‌توان رسید که مکان‌هایی مناسب قرارگیری برج خنک‌کننده هوایی می‌باشند که اولاً دارای دمای ورودی بالایی بوده و همچنین در این مناطق محدودیت آب وجود داشته باشد یعنی میزان آب بسیار کمی در آنجا وجود داشته باشد. عدم رسوب در برج خنک کن جریان متقاطع به این دلیل است که جریان آب درون کویل ها صورت می‌گیرد.

نام‌های دیگری برای برج خنک‌کننده هوایی مدنظر گرفته می‌شود که عبارت‌اند از کندانسور هوایی یا ایر کولر که نام‌هایی صنعتی می‌باشند. مزیت بارز استفاده از برج خنک کننده جریان متقاطع این است که به ابزارهایی نظیر سیستم توزیع آب، تشت و چند مورد دیگر در این‌گونه از برج‌ها نیازی نیست.

 
پکینگشرکتهای تهویه مطبوعتعمیرات و بهینه سازی برج خنک کنندهبرج خنک کن جریان مخالف برج خنک کننده جریان متقاطعبرج خنک کننده مکعبیانواع برج خنک کنبرج خنک کنندهبرج های خنک کنبرج های خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *