به کارگیری یک کندانسور برای خنک سازی

به کارگیری یک کندانسور برای خنک سازی

 

در حقیقت دو قسمت مهم از اجزای تشکیل‌دهنده یک چیلر تراکمی را می‌توان کمپرسور و چگالنده نامید، کندانسور یا همان چگالنده یک وسیله یا یک واحد می‌باشد که وظیفه خنک کردن سیال عامل را بر عهده‌دارد و عمده کار آن تبدیل کردن بخار به مایع می‌باشد ، از این چگالنده  بیشتر در نیروگاه‌ها استفاده می‌شود و عملکرد آن برای خنک کردن سیال عامل در تولید فرآیند برق می‌باشد، به‌علاوه از چگالنده برای تهویه هوا در تأسیسات پالایشگاهی و یا ساختمان‌ها نیز استفاده می‌شود.

 شیوه‌ی عملکرد یک کندانسور

در دستگاه‌هایی که بیشتر به‌صورت عامل انتقال حرارت مورداستفاده قرار می‌گیرد، چگالنده، نقش تبدیل ماده‌ای از حالت گاز به حالت مایع را عهده‌دار خواهد بود، ازاین‌رو برای انجام این عمل طی فرآیند انجام‌شده توسط سیال چگالنده حرارت نهان ماده گرفته‌شده و آن ماده سرد و خنک خواهد شد.

درواقع چگالنده ها یک نوع مبدل حرارتی می‌باشند که، در آن‌ها حرارت موجود در بخار داغ به یک سیال مانند آب یا هوا منتقل‌شده و تحت تأثیر آن، بخار گرم تا رسیدن به دمای اشباع سردتر شده و به حالت مایع تبدیل خواهد شد.

برای استفاده از چگالنده ها باید بدانید که ،چگالنده ها در اندازه‌های کوچک در حدی که با دست قابل بلند کردن می‌باشد، تا اندازه‌های بسیار بزرگ مورداستفاده در فرآیندهای صنعتی موجود هستند و سبب تهویه هوای مطبوع حاصل از فرآیندهای شیمیایی موجود در کارخانه‌ها، نیروگاه‌های صنعتی، نیروگاه بخارآب و … خواهند شد.

 تقسیم‌بندی چگالنده ها برای خنک کاری

برای دسته‌بندی چگالنده ها بر اساس فرآیند خنک کاری و ازنظر سیال می‌توان آن‌ها به سه دسته تقسیم‌بندی کرد:

  1. کندانسورهای هوایی یا ACC: در نوع اول از چگالنده از هوا به‌عنوان یک عامل تقطیر استفاده خواهد شد.
  1. چگالنده های خنک شونده با آب یا همان WCC: در این نوع از چگالنده ها از آب برای تقطیر مبرد (خنک کننده) استفاده خواهد شد.
  1. کندانسورهای تبخیری: در این نوع از چگالنده ها آب‌وهوا به‌صورت ترکیبی به‌عنوان عامل تبخیر مورداستفاده قرار می‌گیرند، در این نوع از چگالنده ها حرارتی که به‌وسیله بخار دفع می‌شود، سبب افزایش دمای سیال خنک کننده خواهد شدو در صورت افزایش دما در این نوع از چگالندها عمل تقطیر مبرد به‌وسیله میزان آب پاشیده شده بر روی چگالنده انجام می­شود و هوا نیز وظیفه دارد بخارآب حاصل‌شده از عمل تبخیر را از محیط دور سازد.

کاربرد یک چگالنده هوایی

نوع دیگری از چگالنده ها به نام کندانسور هوایی به‌عنوان عامل تقطیر استفاده می‌شود، به‌گونه‌ای که هوا به‌صورت طبیعی جریان پیدا می‌کند یا این‌که از یک فن یا دمنده برای جریان یافتن هوا در محیط استفاده می‌شود، اگر در این نوع از چگالنده جریان هوا به‌صورت طبیعی باشد، مقدار هوای در حال جریان در چگالنده کم شده و سطح تقطیر بیشتری موردنیاز خواهد بود، بنابراین از این نوع از کندانسور بیشتر در یخچال‌های خانگی استفاده می‌شود.

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمانتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهبرج خنک کنندهبرجهای خنک کنبرج های خنک کنندهقطعات برج خنک کنندهطراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کنندهبرج خنک کننده گالوانیزه ,

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *