تخریب شیمیایی سطحی در برج های خنک کننده

تخریب شیمیایی سطحی در برج های خنک کننده

تخریب شیمیایی سطحی در پانل‌های آزمایشی نصب شده در قسمت قطره برگدان ۴ برج و نیز در بخش پر کننده ۷ برج در بازدید سال ۱۹۶۱ مشاهده گردید. در همین سال جمعا ۱۱۴ برج مورد بازدید قرار گرفت که در ۵۵ واحد از آنها تخریب شیمیایی سطحی شناسایی شد. نرخ تخریب شدت نداشت و در برج‌هایی که تیمار آب تغییر نکرده بود، حالت یکنواخت وجود داشته است. مجموع نقاط آسیب دیده از این تخریب در پانل‌های آزمایشی بر حسب گونه چوب و ماده حفاظتی به کار رفته در اشباع چوب (جدول ۸- ۴) نشان می‌دهند که وجود ماده حفاظتی در چوب تاثیر آشکاری روی تخریب شیمیایی سطحی نداشته است. بنابراین کاربرد چوب اشباع شده با مواد حفاظتی در برج، بر انتظار مراقبت از برج در قبال تخریب شیمیایی سطحی نمی‌افزاید ولی کنترل شیمیایی آب برج می‌تواند مقدار تخریب شیمیایی سطحی را به حداقل برساند و اهمیت اقتصادی آن را از اعتبار بیندازد.

۸- ۴- ۲٫ تخریب بیولوژیکی سطحی

این نوع تخریب در برج‌های تحت بررسی اکثریت داشت. در بازدید سال ۱۹۶۱ تخریب بیولوژیک سطحی در پانل‌های مطالعاتی مستقر در قطره‌برگردان‌های ۱۰ برج و بخش پر کننده ۹ برج مشاهده گردید. این نوع تخریب در ۵۴ برج از ۱۱۴ برج بازدید شده در همین سال مشهود بود. در سال‌های نخست مطالعه نرخ تخریب بیولوژیکی سطحی چندان نبود و در سال‌های اواخر دوره مطالعه افزایش بارزی پیدا کرد و در بعضی از واحدهای برج اجزا نازک برج (در پر کننده و قطره‌برگردان) تخریب شدند. ابشوئی اولیه در اجزا پانل‌های آزمایشی قبل از اینکه حملات عوامل تخریب بیولوژیکی مشهود شود، طی چند سال اتفاق افتاد که می‌تواند ناشی از شرایط نامناسب آب بوده باشد ولی در واحدهایی که آب تیمار مطلوب داشت تخریب بیولوژیکی نمونه‌های شاهد و اشباع شده تخته‌ها شدت نداشت. در واقع تفاوت بین نمونه‌های شاهد و اشباع شده تخته‌ها با موثرترین ماده حفاظتی قابل ملاحظه نبود.

مشاهدات در جدول ۸- ۵ نشان می‌دهند که وضعیت یا شرایط مطلوب آب برج، حفاظت از چوب را در قبال حملات تخریب بیولوژیکی سطحی، بهتر از تیمار با ماده حفاظتی انجام می‌دهد. جدول ۸- ۶ هم اثر نسبی مواد حفاظتی مختلف را در کند ساختن حملات بیولوژیکی سطحی در شرایط نامطلوب آب برج نشان می‌دهد.

افزون بر این، مقدار بالای کرم در آب برج تخریب بیولوژیکی سطحی را به طور قابل ملاحظه‌ای کنترل می‌کند. با تیمار مناسب آب مقاومت طبیعی چوب حفظ می‌شود و اضافه کردن سم قارچ‌کش مثل پنتاکلروفنات سدیم که با مواد حفاظت طبیعی چوب واکنش ندارد، تخریب بیولوژیکی سطحی را به حداقل می‌رساند. شرایط مطلوب آب برای حداقل نمودن تخریب سطحی شیمیایی و بیولوژیکی یکی است و می‌توان حد مناسبی از تیمار آب برای برای حفظ چوب نگهداشت.

 

پکینگ , شرکتهای تهویه مطبوع , تعمیرات و بهینه سازی برج خنک کننده , برج خنک کن جریان مخالف برج خنک کننده جریان متقاطعبرج خنک کننده مکعبی , انواع برج خنک کن , برج خنک کننده , برج های خنک کن , برج های خنک کننده , کولینگ تاور , قیمت برج خنک کننده , برج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *