تعریف چیلر به همراه معرفی انواع آن

تعریف چیلر به همراه معرفی انواع آن

 

چیلر یا سردکن به دستگاهی گفته می‌شود که حرارت زدایی می‌کند. در واقع چیلر حرارت را از مایعاتی مانند آب، طبق نوعی سیکل تبریدی تراکم بخار و یا تراکم جذبی دور می‌کند.

نوع عملکرد چیلر

مایعی که در دستگاه سردکننده مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند به دوصورت مصرف شود: برای خنک کردن دستگاه‌ها یا هوای موجود در مراکز مختلف صنعتی و کاربرد دیگر به عنوان محصول جانبی

در مورد اول مصرف مایع خنک کننده طی سیکل منظم داخل مبدل حرارتی جاری می‌شود. و در مورد دوم حرارت جذب‌شده از مایع برای دفع در محیط خارجی به خارج هدایت می‌شود. این حرارت می‌تواند برای استفاده در قسمت‌هایی با کارایی بالاتر و مقاصد گرمایی هدفمند به‌کاربرده شود.

همواره در مورد انتخاب نوع  طراحی قسمت‌های مختلف نگرانی‌هایی وجود داشته است. درواقع این چیلر ها باید به‌گونه‌ای طراحی شود که از لحاظ بازده و کارایی در سطح بالایی قرار داشته باشد. از طرف دیگر هزینه‌ی تعمیر و نگهداری آن باید پایین بوده و در برابر حوادث و آسیب‌های محیطی بسیار مقاوم باشد.

انواع چیلر

به‌طورکلی به دو صورت وجود دارند: چیلر های جذبی و چیلر های تراکمی

چیلرهای تراکمی با استفاده از انرژی الکتریکی دستگاه‌ها و هوای موجود را خنک کرده و بازدهی و طول عمر دستگاه‌های موجود در صنایع مختلف را افزایش می‌دهند. این نوع چیلرها به صورت کندانسور آبی و هوای به دو صورت یکپارچه یا مجزا با ظرفیت‌های ۵ الی ۲۰ تن تبرید موجود است. طراحی و تولید این چیلرها باید با استانداردهای بین‌المللی مطابقت داشته باشد.

چیلرهای جذبی با بهره‌گیری از انرژی حرارتی نظیر گرمای خورشید وظیفه‌ی خنک کردن وسایل و تجهیزات را بر عهده می گیرند. در این نوع می‌توان از ۴ منبع انرژی حرارتی شعله مستقیم، بخار آب، گاز هال اگزوست و انرژی خورشیدی بهره گرفت.

شکل دیگری که وجود دارد، به نوع خنک شدن ماده مبرد بستگی دارد. این نوع خنک شدن به سه صورت آب خنک، هواخنک، و تبخیری دسته بندی می‌شود.

پکینگ برج خنک کنندهتهویه مطبوع ,  برج خنک کننده مدار بازتجهیزات تهویه مطبوع برج خنک کننده مدار بستهبرج خنک کننده فایبرگلاسانواع برج خنک کنبرج خنک کنندهبرج های خنک کنبرج های خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *