تعمیرات برج خنک کننده

تعمیرات برج خنک کننده از جلمه مواردی است که باعث افزایش توان بازدهی دستگاه می‌شود در این مقاله تعمیرات نکاتی درباره تعمیرات برج خنک کننده ارائه خواهیم کرد
تعمیرات برج خنک کننده و نکاتی پیرامون آن

 

تعمیرات برج خنک کننده از جمله مواردی است که باید همواره به آن توجه کرد تا بتوان کارایی دستگاه را در بهترین حالت درآورد. قطعات زیادی درون برج خنک‌کن وجود دارد که ممکن است به دلایل مختلف دچار نقص شوند که با تعمیر یا تعویض آن‌ها می‌توان عملکرد برج خنک‌کننده را بهبود بخشید.

توجه ویژه به تعمیرات و بهینه سازی برج خنک کننده

بازسازی، به‌روزرسانی و بهسازی از جمله اقداماتی است که تعمیرات برج خنک‌کننده را شامل می‌شود.
تعویض یا تعمیر قطعات کوچک یا مجموعه‌ای از قطعات یا کل بخشی از برج خنک‌کننده می‌تواند جزئی از تعمیرات برج خنک‌کننده باشند.
خوردگی و فرسودگی همواره به دنبال برج خنک‌کننده است چراکه این دستگاه همواره در معرض رطوبت قرار می‌گیرد لذا باید همیشه در یک برنامه زمانی به‌صورت دوره‌ای تعمیرات برج خنک‌کننده را دنبال کنید.

تعمیرات برج خنک‌کننده و اقدامات قبل و بعد از آن

به‌صورت کلی تعمیرات برج خنک‌کن در سه مرحله انجام می‌پذیرد که این سه مرحله شامل:
۱) خاموش کردن پمپ و برج خنک‌کننده: ابتدا برای ایمنی در کار برای انجام تعمیرات برج خنک‌کننده باید پمپ سیستم و پروانه برج خنک‌کن خاموش شوند. دسترسی راحت‌تر به بخش‌های مختلف سیستم و تعمیر و تعویض سریع قطعات ازجمله عواملی است که باید برج خنک‌کن خاموش شود.
حفظ ایمنی شما در تمامی شرایط کاری بسیار ضروری بوده و در اولویت قرار دارد که باید همواره رعایت فرمایید.

۲) تعویض یا تعمیر قطعات: بعدازاینکه سیستم را خاموش کردید می‌توانید به‌منظور تعمیرات برج خنک‌کننده قطعاتی را که نیاز به تعمیر یا تعویض دارند را تشخیص دهید.
گاهی اوقات برخی از قطعات نیاز به تعمیر و بازسازی داشته و بعضی دیگر نیز نیاز به تعویض خواهند داشت اما گاهی هم برخی از قطعات نیاز به تعویض در یک دوره زمانی خاص دارند مثل پکینگ برج خنک‌کننده.

۳) پایان تعمیرات و روشن کردن سیستم: بعد از تعمیرات و بهینه سازی برج خنک کننده باید دستگاه کاملاً تمیز شده و عاری از هرگونه تجهیزات و قطعات اضافی باشد.
پس‌ازاینکه مطمئن شدید تمامی قطعات در سر جای خودشان قرارگرفته‌اند، اقدام به روشن کردن برج خنک‌کننده کنید.
اگر کولینگ تاور را روشن کرده و صدای غیرمعمولی از آن شنیدید یا بنابر هر دلیلی نقص در عملکرد برج را مشاهده کردید باید سریعاً دستگاه را خاموش کرده و مجدداً با تعمیرات برج خنک‌کن این موضوع را بررسی نمایید
عملکرد حوضچه مکش برج خنک کننده

 

در برج‌های خنک‌کننده آب از طریق حوضچه آب سرد به حوضچه مکش انتقال پیدا می‌کند . مکش آب‌ها توسط پمپ‌ها در این حوضچه جمع‌آوری می‌شوند . تعداد حوضچه‌های مکش در هر وسیله‌ی خنک‌کننده مختلف است ، اما معمولاً در هر پمپ باید یک حوضچه مکش وجود داشته باشد . عمق آب در هر حوضچه مکش خیلی مهم است چون باید ارتفاع کافی جهت مکش پمپ‌ها را داشته باشد و اختلالی در عملکرد حوضچه مکش به وجود نیاید . هر حوضچه مکش تعدادی صافی در آن‌ها تعبیه‌شده است که مانع ورود مواد خارجی و جامد به بخش مکش پمپ حوضچه می‌شود .

طراحی حوضچه مکش و تعمیرات برج خنک کننده

مهم‌ترین بخش حوضچه مکش ، ورودی و پمپاژ آن می‌باشد . فراهم کردن یک جریان یکنواخت و کنترل دائم آن در یک نقطه تماس سیال از نکات کلیدی و مهم یک حوضچه مکش هست . طراحی مناسب ایستگاه پمپاژ ، طراحی حوضچه مکش و قرارگیری لوله مکش تأثیر بسیار زیادی بر روی عملکرد صحیح پمپ و کنترل جریان پمپ شما دارد . بخصوص در طراحی حوضچه مکشی  در  تعمیرات برج خنک کننده که روباز است باید حتماً جریان آب به‌صورت یکنواخت بدون کوچک‌ترین تغییری در مسیر لوله مکش قرار بگیرد. ابعاد ، موقعیت لوله ، شرایط آبگیری همه در عملکرد پمپ حوضچه مکش تأثیر بسزایی دارند .

اما طراحی حوضچه مکش و لوله مکش ﺗﺄثیر بسیاری در دستیابی به عملکرد مناسب پمپ دارد. در طراحی حوضچه‌های مکش روباز، جریان سیال می‌بایست تا حد امکان به‌صورت یکنواخت و بدون تغییر در مسیر به لوله مکش برسد. ابعاد حوضچه مکش، موقعیت لوله مکش و شرایط آبگیری ورودی حوضچه مکش ﺗﺄثیر زیادی در عملکرد پمپ دارد.

{ تصویر ۱ }

 شرایط نامناسب هیدرولیکی بر عملکرد پمپ

  1. عدم تقارن و ناهمسانی در جریان ورودی به آبگیر
  2. حرکت چرخشی جریان آب بر روی پروانه پمپ
  3. توزیع سرعت نامناسب و متغییر در آبگیر پمپ
  4. وجود گردابه‌های سطحی و زیرسطحی

پکینگ برج خنک کنندهتهویه مطبوع ,  برج خنک کننده مدار بازتجهیزات تهویه مطبوع برج خنک کننده مدار بستهبرج خنک کننده فایبرگلاسانواع برج خنک کنبرج خنک کنندهبرج های خنک کنبرج های خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *