تهویه مطبوع ساختمان

یکی از بخش های مهم در هر ساختمانی سیستم تهویه مطبوع می باشد که در ایجا هوای دلپذیر نقش به سزایی دارد. در سیستم تهویه مطبوع از مدل های مختلف استفاده می شود.
سیستم تهویه مطبوع و نقش ان در هوا رسانی مناسب

 

سیستم تهویه مطبوع به‌عنوان هوا رسانی دلپذیر مورداستفاده قرار می‌گیرد که دارای مدل‌های مختلفی به دین منظور است. در این مطلب چگونگی تأثیرگذاری سیستم تهویه مطبوع و انواع آن خواهیم پرداخت

سیستم تهویه مطبوع
سیستم تهویه مطبوع از مهم‌ترین بخش‌های یک ساختمان به شمار می‌رود. تهویه مطبوع امروز نسبت به گذشته به‌صورت علمی و عملی با پیشرفت فراوانی مواجه شده است. این سیستم می‌تواند میزان آرامش و آسایش را در زندگی روزمره و محیط‌های کاری افزایش دهد. اصولاً تهویه مطبوع شامل مواردی همچون سرمایش و گرمایش، رطوبت زنی و رطوبت‌زدایی هوا است. درمجموع در تهویه مطبوع ساختمان سه نکته مهم را باید رعایت کنید و آن سه فاکتور دما، رطوبت و سرعت جریان هوا است. با کنترل این سه آیتم هم می‌توان هوا رسانی را به بهترین شکل انجام داده و تهویه مطبوع مناسب را در ساختمان ایجاد کرد.

تصویر۱

توضیحاتی در رابطه با تأسیسات سیستم تهویه مطبوع ساختمان
در سیستم مطبوع ساختمان که از مدل هوا و آب استفاده می‌کنند، تمامی محاسن و معایب روش را در خود جای می‌دهند گرمایش در این سیستم به‌وسیله آب صورت می‌گیرد و عمل سرمایش جهت تهویه مطبوع به‌وسیله هوا انجام می‌پذیرد. البته عمل گرمایش توسط آب در سیستم تهویه مطبوع به دو صورت امکان‌پذیر است. یک روش گرمایش هوای ساختمان با آب گرم که دمای آن مابین ۷۰ تا ۹۰ درجه است و در دیگر روش گرمایش به‌وسیله آب داغ که تحت‌فشار در کل سیستم تهویه هوا گرفته است صورت می‌پذیرد. افزایش درجه حرارت روش دوم تا ۱۸۰ درجه خواهد بود.

تصویر۲

تجهیزات و انتخاب شرکتهای تهویه مطبوع
تجهیزات سیستم تهویه مطبوع یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اساسی در ساخت برای مهندسین و طراحان بوده است. چراکه با در نظر گرفتن کمترین انرژی بتوانند بیشترین و بهترین بازدهی را ارائه دهند. به همین منظور تحقیقات و بررسی‌های زیادی صورت گرفته است که دستاوردهای زیادی هم به همراه داشته که حاصل آن ساخت و تجهیز کردن سیستم تهویه مطبوع با استفاده از کم کردن میزان انرژی و افزایش بازدهی سیستم بوده است. در انتخاب سیستم تهویه مطبوع دو انتخاب عمده وجود دارد، یکی استفاده کردن از سیستم‌های مستقل برای هر واحد و انتخاب دوم استفاده از سیستم تهویه مطبوع مرکزی است درروش اول نصب کندانسور ها در پشت‌بام توصیه می‌شود و انواع اسپلیت یونیت دیواری، یونیت کانالی و سیلی چیلر در این بخش دسته‌بندی می‌شود. در انتخاب دوم که همان استفاده از سیستم تهویه مطبوع مرکزی است استفاده از چیلر فن کویل و سیستم vrf لحاظ می‌گردد. در این روش کاهش مصرف برق چشمگیر است. در این روش میزان سطح آسایش برای بهره‌برداری سیستم تهویه مطبوع بالا می‌رود.

 

یکی از مهم‌ترین مسائل در افزایش آرامش و آسایش افراد در منزل استفاده از انواع شرکتهای تهویه مطبوع مناسب می‌باشد. استفاده از انواع تهویه مطبوع در زمان از فصول سال بسیار ارزشمند بوده و باعث هوا رسانی بسیار درستی می‌شود. از دیگر موارد استفاده از انواع تهویه مطبوع در بسیاری از کارخانه‌ها می‌باشد به این معنی که استفاده از این محصول در حفظ مواد غذایی از فساد بسیار ارزشمند است. امروز قصد داریم نمونه‌هایی از این محصول را با هم مقایسه نماییم.

طبقه‌بندی انواع تهویه مطبوع ساختمان مجزا

یکی از مواردی که از انواع تهویه مطبوع استفاده می‌شود استفاده در ساختمان‌ها و در هر واحد به صورت مجزا می‌باشد. در ای بین اسپیلت دیواری، اسپیلت کانالی و سیستم چیلر از دسته معروف‌ترین‌ها می‌باشند. دقت نمایید که در هر کدام از گزینه‌های مطرح شده بهتر است که کندانسور ها در پست بام نصب شود. اولین مورد که شامل اسپیلت یونیت دیواری می‌باشد از لحاظ اقتصادی بسیار ایده آل می‌باشد. میزان کیفیت این مدل تا حدود ۸ سال است. اسپیلت یونیت کانالی برای ساختمان‌های بزرگ‌تر بوده و قابلیت کنترل موضعی وسیعتری دارد درجه حرارت در این مدل قابل تنظیم‌تر می‌باشد. هزینه این مدل بیشتر از نمونه اول است. سیستم تهویه چیلر از دسته نمونه‌هایی است که از لحاظ فنی بسیار مناسب و قابل قبول است. میزان مصرف برق در این مدل بسیار بهینه‌تر از سایر می‌باشد. (شکل۱)

بررسی انواع تهویه مطبوع مرکزی

نمونه‌ای که از دسته جدیدترین موارد در انواع تهویه مطبوع مدل‌های مرکزی می‌باشد که شامل دو مدل سیستم چیلر- فن کویل و سیستم وی آر اف می‌باشد. به طور کلی انواع تهویه مطبوع مرکزی استفاده شده دارای میزان مصرف برق کمتری نسبت به مدل‌های مجزا می‌باشد. در نظر داشته باشید که در مدل دوم با عنوان وی آر اف هزینه اولیه تا حدود بیست درصد بیشتر از مدل چیلر می‌باشد. میزان مصرف برق نیز در این مدل کمتر است. لوله کشی سیستم چیلر و فن کویل دارای هزینه‌ای مناسب‌تر نسب به مدل دیگر بوده و در ادامه تعمیرات این مدل نیز بسیار مقرون به صرفه‌تر می‌باشد. در انتخاب موارد گوناگون برای بهترین تهویه مطبوع بسته به متراژ ساختمان و تعداد تراس‌های موجود می‌توان از بهترین گزینه‌ها استفاده نمود. به طور کلی در بین انواع تهویه مطبوع مدرن سیستم فن کویل تا حدود ۲۵ سال دارای کارکرد مناسب و قابل قبول می‌باشد. (شکل ۲)

پکینگشرکتهای تهویه مطبوعتعمیرات و بهینه سازی برج خنک کنندهبرج خنک کن جریان مخالف برج خنک کننده جریان متقاطعبرج خنک کننده مکعبیانواع برج خنک کنبرج خنک کنندهبرج های خنک کنبرج های خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *