تولید برج خنک کننده

آب در برج خنک کننده  نقش بسیار مهمی دارد. سیستم توزیع آب در نگهداری و تولید برج خنک‌ کننده یکی از موارد مهم است. آب در برج خنک‌کننده در چند مرحله مورد کارایی قرار می‌گیرد که در این بخش به چگونگی آن می‌پردازیم.

توزیع آب در برج خنک‌کننده

آب در تولید برج خنک‌ کننده یا کولینگ تاور در تماس مستقیم با هوا است و پس از عبور از لوله‌های عمودی طراحی‌شده در برج خنک‌کننده که در مرکز برج است وارد نازل‌های توزیع آب در برج خنک‌کننده می‌شود. نازل‌های توزیع آب در برج خنک‌کننده از جنس abs است که تعداد آن‌ها به‌اندازه تعداد انشعاب‌های لوله‌ها است. البته شایان‌ذکر است که نازل‌های پاشش در برج خنک‌کننده می‌تواند از آلومینیوم یا برنج نیز باشند. لوله‌های آرم انشعاب نیز در سیستم توزیع آب در برج خنک‌کننده از جنس پی‌وی‌سی است. لوله‌های آب با چرخش نازل‌ها در اثر جریان آب به چرخیدن درمی‌آیند برای اینکه آب بیرون از برج‌های خنک‌کننده ریخته نشود البته در برخی از مدل‌ها از صفحاتی به نام قطره برگردان یا همان قطره گیر استفاده می‌شود. این صفحات بر روی بازوهای آرم نصب می‌شود که مانع ریخته شدن آب به خارج از برج‌های خنک‌کننده می‌شود.

 بهینه‌سازی آب در برج خنک‌کننده

در سیستم توزیع آب بهینه‌سازی امر مهم و ضروری است. ازآنجایی‌که در سیستم توزیع آب در  تولید برج خنک‌ کننده امکان دارد مشکلاتی همچون تجمع رسوب و خوردگی به وجود آید باید بهینه‌سازی در جهت رفع این‌گونه از مشکلات صورت گیرد اساس بهینه‌سازی در سیستم توزیع آب سه مورد اصلی است که عبارت‌اند از: ۱ – حفاظت کردن سیستم برج خنک‌کننده در برابر سایش و خوردگی,۲- کنترل از تجمع رسوب که باعث کاهش کارایی در برج می‌شود,۳- جلوگیری از رشد میکروب‌های مضر و باکتری‌ها، البته در این میان تعویض آب نیز باعث افزایش بهره‌وری آب در تولید برج خنک‌کننده می‌شود. تعویض آب و جابجایی آن با آب تازه سبب می‌شود که از غلظت مواد معدنی در آب کاسته شود و این امر در طول زمان باعث کاهش تجمع رسوب‌ها می‌گردد. البته بازرس و کاربر برج خنک‌کننده از کنترل نازل‌های پاششی نیز نباید غافل شود. این امکان وجود دارد که با گرفتگی نازل‌های پاشش کارایی آب در تولید برج خنک‌کننده کاهش پیدا کند، ازاین‌رو توصیه می‌شود در سیستم توزیع آب در برج‌های خنک‌کننده به نکات گفته‌شده توجه لازم را داشته باشید.

 

وزن برج خنک کننده همیشه برابری می‌کند با مجموع قطعات موجود در تولید برج خنک‌ کننده و همچنین وزن برج خنک‌کننده برابری کاملی با وزن آب در گردش داخل برج خنک‌کننده دارد . وزن برج خنک‌کن زمانی که خالی از آب باشد وزن خشک گفته می‌شود و زمانی که تولید برج خنک‌کننده در حال کار باشد وزن در حال کار گفته می‌شود . البته ناگفته نماند که وزن در حال کار وابستگی مستقیمی با میزان آب موجود در برج خنک‌کننده دارد . حال می‌تواند این آب در گردش باشد یا آب ذخیره‌شده در تشت برج‌های خنک‌کن و این کاملاً طبیعی و قابل ملموس است که هر چه قطعاتی که در ساخت برج به‌کاررفته است سبک‌تر باشد وزن برج خنک‌کننده هم سبک‌تر است .

{ تصویر ۱ }

مقایسه وزن در تولید برج خنک‌ کننده

اصولاً در برج‌های خنک‌کننده نیروگاه و پالایشگاه‌ها مواد به‌کاررفته در آن‌ها بسیار سنگین است چون تماماً از بتن و میلگرد ساخته‌شده‌اند و وزن برج‌های خنک‌کننده این موارد بسیار سنگین هست . برای همین محل استقرار این تولید برج‌های خنک‌کننده به‌صورت دائمی و طولانی‌مدت در نظر گرفته می‌شود و اصلاً در مقابل تغییرات انعطاف‌پذیر نمی‌باشند و هزینه بسیار زیادی به همراه خود می‌آورد . برای همین مواد و مصالح به‌کاررفته در این نوع برج‌ها تأثیر مستقیمی بر روی وزن برج‌های خنک‌کن دارد .

تفاوت بین برج فایبرگلاس با برج گالوانیزه

برج خنک‌کننده فایبرگلاس دارای مزیت سبک بودن وزن  و تولید برج خنک‌ کننده و مقاومت بسیار بالای فیزیکی دارد  . این نوع برج خنک‌کننده به علت پایین بودن وزن برج خنک‌کننده آن می‌توانید به‌راحتی در مراکز صنعتی و سقف ساختمان‌ها مورداستفاده قرار بدهید . البته برج خنک‌کننده گالوانیزه ازنظر وزن برج خنک‌کننده از فایبرگلاس وزن بیشتر دارد چون مصالح به‌کاررفته در آن از فلزات می‌باشد .

همیشه در طراحی یک برج خنک‌کننده باید این نکته را در نظر گرفت که وزن برج خنک‌کننده باید برابر با وزن آب در گردش آن باشد تا بتواند فونداسیون به‌کاررفته در برج را تحمل نماید . می‌توانید برای بررسی‌های بیشتر به کاتالوگ شرکت سازنده نگاهی بی اندازید .

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمانتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهبرج خنک کنندهبرجهای خنک کنبرج های خنک کنندهقطعات برج خنک کنندهطراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کنندهبرج خنک کننده گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *