زیرآب برج خنک کننده و نکاتی پیرامون تخلیه آن

زیرآب برج خنک کننده و نکاتی پیرامون تخلیه آن

 

زمانی که مقداری از آب برج خنک‌کننده را که دارای املاح و سختی است را جایگزین آب تازه کنیم، به آن زیرآب برج خنک کننده می‌گویند که این کار باعث کاهش املاح در آب برج خنک‌کننده خواهد شد.
میزان غلظت املاح در آب همواره به دلیل تبخیر در حال افزایش است که می‌توان با تخلیه زیرآب برج خنک‌کننده، این میزان را رقیق‌تر نمود. وجود املاح بیشتر از میزان اشباع باعث شکل‌گیری رسوب و ذرات بسیار سخت خواهد شد لذا باید همواره آب تازه جایگزین آب برج خنک‌کننده شود تا این املاح و مواد معدنی افزایش قابل‌توجهی نداشته باشند پس ادامه این مقاله را دنبال کنید تا با زیرآب برج خنک‌کننده بیشتر آشنا شده و اهمیت آن را بدانید.

زیرآب برج خنک‌کننده و اهمیت آن

یک برج ۵۰۰ تنی که بخواهد ۲۴ ساعت کار کند باید سالانه میلیون‌ها گالن زیرآب برج خنک‌کننده آن را تخلیه کرد. وقتی بخواهیم به تعداد روزهای سال آن را تقسیم نماییم، این معنی را می‌دهد که ۱۰۸۰۰ گالن روزانه تخلیه خواهیم داشت یا به عبارتی ۴۵۰ گالن در ساعت یا در دقیقه ۵/۷ گالن.
استفاده از یک برنامه عملیات آبی باعث کاهش مقدار تخلیه زیرآب برج خنک‌کننده نیز کاهش ذرات رسوبی تشکیل شده خواهد شد. درواقع عملیات آبی با جلوگیری از تشکیل ذرات منجر به افزایش نقطه اشباع آب خواهد شد که به خاطر این عامل اگرچه افزایش غلظت املاح در آب را داریم اما وجود نقطه اشباع بالا مانع از تشکیل ذرات سخت و رسوبات خواهد شد.
این عملیات باعث افزایش ۳۰ برابری نقطه اشباع آب خواهد شد به این معنی که آب جبرانی املاح در آب برج خنک‌کننده می‌تواند تا ۳۰ برابر افزایش پیدا کند بدون اینکه بخواهد ذرات و رسوبات شکل بگیرند این بدان معنی است که با کاهش ۹۰ درصدی زیرآب برج خنک‌کننده مواجه هستیم.

زیرآب برج خنک‌کننده و عملیات آبی

نمودار بالا نشان‌دهنده کاهش مقدار زیرآب برج خنک‌کننده در مقابل افزایش نقطه اشباع است که از اتلاف مقادیر زیاد آب (این آب حاوی مواد سمی و شیمیایی هست که کشنده هست) جلوگیری خواهد کرد.
جلوگیری از رشد جلبک در برج خنک‌کننده و مرگ تمامی باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها در حوضچه برج خنک‌کن بر عهده بایوساید است.
در قسمت قبل درباره برج خنک‌کننده ۵۰۰ تنی اشاراتی کردیم که باید ۹/۳ میلیون گالن آب در سال از آن تخلیه شود که برای کاهش سختی آب کولینگ تاور هست اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که به دلیل عدم تخلیه این آب درون فاضلاب باید آن را به درون طبیعت رها کرد که باعث آلودگی گسترده آن خواهد شد.

پکینگ برج خنک کنندهتهویه مطبوع ,  برج خنک کننده مدار بازتجهیزات تهویه مطبوع برج خنک کننده مدار بستهبرج خنک کننده فایبرگلاسانواع برج خنک کنبرج خنک کنندهبرج های خنک کنبرج های خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *