سازه برج خنک کننده

سازه برج خنک کننده

 

بررسی انواع اسکلت و سازه برج خنک‌کننده

 

همان‌طور که میدانید تمام ساختمان‌ها بر اساس یک اسکلت‌بندی پی‌ریزی و ساخته‌شده‌اند که مهم‌ترین و اساسی‌ترین نقش را در استحکام ساختمان دارد. برج‌های خنک‌کننده هم از این موضوع مستثنی نیستند. قطعات تشکیل‌دهنده سیستم در سازه برج خنک کننده جای گرفته است. ما چهار نوع اسکلت برج خنک‌کننده بنام اسکلت بتنی، اسکلت فایبرگلاس، اسکلت فولادی و اسکلت چوبی که از چوب‌های اشباع‌شده تشکیل‌شده است، داریم. استفاده از هر یک از این اسکلت‌بندی‌ها در ساختار برج خنک‌کننده به مواد، مصالح مصرفی، شرایط محیط، چگونگی آب گردشی، مقاومت مکانیکی خاک و محل نصب برج‌های خنک‌کننده بستگی دارد که با در نظر گرفتن مزایا و معایب و طول عمر آن‌ها در سازه برج خنک‌کننده استفاده می‌شود.

 

معرفی انواع سازه برج خنک‌کننده

  1. اسکلت بتنی سازه برج خنک‌کننده:

این نوع سازه برج خنک‌کننده به نسبت مابقی انواع سازه برج خنک‌کننده از طول عمر و مقاومت بیشتری برخوردار است. قطعات تشکیل‌دهنده این سازه فونداسیون و سقفی است که برج خنک‌کننده را پوشش می‌دهد و البته در بعضی از موارد بسته به شرایط، سقف به‌صورت یکپارچه بر روی حوضچه آب سرد نصب می‌شود و همچنین دارای دیواره‌های میانی و جانبی است که در طراحی سازه برج خنک‌کننده به‌منظور ایجاد تکیه‌گاه‌های مناسب و بهبود عملکرد برج خنک‌کننده در ترازهای مختلف پیش‌بینی و نصب می‌شود.

اما با رعایت چند نکته ساده همان‌طور که گفته شد، می‌توان طول عمر اسکلت بتنی سازه برج خنک‌کننده را افزایش داد مثلاً قبل از بتن‌ریزی، به‌منظور از نفوذ مواد شیمیایی، از یک سری مواد افزودنی در بتن استفاده کنیم. یا سطح بتن داخل برج‌ها و میلگردها را قبل از استفاده کردن با پوشش‌های مناسب مثل سند بلاست و رنگ اپوکسی و … پوشش و عایق دهیم.

  1. اسکلت فولادی سازه برج خنک‌کننده

در این نوع از سازه برج خنک‌کننده فولادهایی که با گالوانیزه و رنگ اپوکسی پوشش داده‌شده‌اند استفاده می‌شود اما به دلیل استفاده از فلز و خصوصیات خاص فلزات کمتر در ساختار برج خنک‌کننده مورد استقبال قرار می‌گیرد.

  1. اسکلت فایبرگلاس سازه برج خنک‌کننده

ازنظر ساختمانی شباهت سازه برج خنک‌کننده چوبی با این نوع سازه بسیار نزدیک است فقط در اسکلت فایبرگلاس همان‌طور که از اسمش مشخص است بجای مقاطع چوبی از مقاطع با جنس فایبرگلاس استفاده‌شده که این امر سبب طول عمر بیشتر سازه می‌شود زیرا مقاومت فایبرگلاس از مواد شیمیایی بیشتر هست.

  1. اسکلت چوبی سازه برج خنک‌کننده

در استفاده از اسکلت چوبی باید مراقبت بیشتری کرد زیرا در این نوع سازه برج خنک‌کننده قسمت‌های اصلی مثل ستون‌ها، تیرها و مهارهای عرضی و طولی از جنس چوب می‌باشند و فقط فونداسیون و حوضچه از بتن ساخته‌شده است. در آچارکشی سازه چوبی نباید پیچ‌ها رو خیلی سفت کرد زیرا چوب‌ها بعد از خیس شدن آب را جذب و پف می‌کنند پس حجم آن افزایش و درنتیجه آسیب می‌زنند. البته خشک شدن چوب هم نیز سبب ترک خوردن آن می‌شود بنابراین آب باید طور مداوم در آن گردش داشته باشد.

در اسکلت چوبی سازه برج خنک‌کننده از چوب‌های اشباع‌شده استفاده می‌کنند تا بتوانند جلوی پوسیدگی و فرسودگی چوب را تا جایی که امکان دارد، بگیرند. واشرهای پهن‌تر برای اتصالات چوب جهت صدمه ندیدن و ترک نخوردن چوب مناسب‌تر است. در موقع بازرسی باید مراقب ترک‌های چوب باشند تا اگر از حالت استاندارد خارج شد تعویض گردد.

اجزای اسکلت چوبی سازه برج خنک‌کننده

ستون‌ها در این سازه مقاطع مربع شکلی به طول کمتر از ۶ متر هستند که بارهای عمودی روی آن سوار است و تیرهای طولی و عرضی که مستطیل شکل هستند بارهای عرضی را تحمل می‌کنند و مقاومت سازه را افزایش می‌دهند.

مهارهای موجود در نوع سازه برج خنک‌کننده مورب نصب می‌گردد و سبب افزایش صلیب سازه می‌شود. برای نگه‌داشتن مهارها در یک امتداد از اتصال‌دهنده استفاده می‌شود ولی برای اتصال دو تیر و ستون در راستای هم از قطعات چوبی بلوک کمک می‌گیرند. برای عدم ساییدگی چوب‌ها و بیضی کل شدن سوراخ‌ها از واشرهای پلاستیکی که در انواع و سایزهای مختلفی موجود است، استفاده می‌کنند.

مقایسه مقاومت هر سازه برج خنک‌کننده در عوامل مختلف

 مدت‌زمان نصب:

 

اسکلت چوبی سازه برج خنک‌کننده در مقایسه با مابقی سازه‌ها وزن کمتری را اعمال می‌کند فقط نکته حائز اهمیت این است که اگر مقاومت مکانیکی خاک کم است هنگام احداث برج خنک‌کن باید شمع کوبی انجام شود. بعد از سازه چوبی، اسکلت فایبرگلاس، فولادی و آخر بتنی در اولویت قرار دارند.

ازلحاظ عمر مفید سازه‌ها

به ترتیب اسکلت بتنی، فایبرگلاس، چوبی و سازه فولادی بیشترین عمر مفید را دارند.

تعویض سازه برج خنک‌کننده پس از پایان عمر مفید

برج بتنی به دلیل مقاومت بسیار دیرتر از بقیه سازه‌ها احتیاج به تعویض دارد. ترتیب تعویض عبارت است از: چوبی، اسکلت فایبرگلاس، سازه فولادی و اسکلت بتنی

پکینگ برج خنک کنندهتهویه مطبوع ,  برج خنک کننده مدار بازتجهیزات تهویه مطبوع برج خنک کننده مدار بستهبرج خنک کننده فایبرگلاسانواع برج خنک کنبرج خنک کنندهبرج های خنک کنبرج های خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *