انجام تحلیل برج خنک کن در سیستم‌های پمپاژی برای چیلر

انجام تحلیل در سیستم‌های پمپاژی برای چیلر

 

چیلر به‌عنوان یک ابزار صنعتی مهم استفاده می‎شود که می‎تواند در سیستم‌های مختلف وظیفه دفع گرما را بر عهده داشته باشد. در این مقاله نکاتی را درباره این ابزار و تحلیل سیستم پمپاژی آن ارائه نموده‌ایم.

۱٫ چیلر جذبی و الکتریکی و استفاده هم‌زمان از آن‌ها

چیلر الکتریکی و جذبی و کارایی هم‌زمان این دو در چیلر در برج خنک‌کن را می‌توانیم به پمپ سرعت متغیر نسبت دهیم. اختلاف دمای بین آب کندانسور باعث می‌شد که تا قبل از این نتوانیم شاهد عملکرد هم‌زمان این دو باشیم.
نیاز به دمای آب تغذیه ثابت و آب سردتر همان چیزی است که به ترتیب چیلرهای جذبی و الکتریکی به آن برای کارکردن نیاز داشتند.
حال استفاده از پمپ سرعت متغیر دیگر نیاز ما را برای ثابت ماندن دمای آب ورودی از بین برد.
کنترل پمپ سرعت متغیر درون چیلرهای جذبی با حداقل جریان و دمای آب خروجی کنترل خواهد شد و همین کنترل در نوع الکتریکی آن، به‌وسیله فشار لیفت چیلر انجام خواهد پذیرفت.
امروزه سازندگان چیلرها اثرات مختلف چگالنده و جریان‌های گذرنده از آن را بر روی تجهیزات مربوط به چیلرهای مختلف را آزمایش می‌کنند اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که انجام تحلیل برای سیستم پمپ و تعیین نوع آرایش آن‌ها اهمیت خاصی دارد.

۲٫ جلوگیری از انجماد در سیستم برج خنک‌ کن همچون چیلر

وجود مقداری یخ در محیط انجمادی برج کاملاً طبیعی است اما نباید به‌گونه‌ای باشد که عملکرد برج همراه با اختلال باشد. ایجاد یخ با جریان هوا و جریان آب درون برج به ترتیب ارتباط مستقیم و غیرمستقیم دارد.
کنترل نرخ پمپاژ ازجمله راه‌های کنترل تشکیل یخ هست. دقت داشته باشید که در شرایط مستعد انجماد، اهمیت جریان ثابت درون برج بیش از بیش خواهد شد و انجام پمپاژهای اولیه – ثانویه باعث شکل‌گیری جریان پایدار در برج خواهد شد.
به‌کارگیری شیر میانبر به‌صورت دو وضعیتی و غیر اختناقی در اکثر برج‌ها در زمان غلبه نرخ طراحی بر نرخ جریان خواهد بود که به‌منظور حذف جریان شکل خواهد گرفت.

۳٫ کاهش مه خروجی با استفاده از ظرفیت پمپاژ چیلر

خروج مه از برج خنک‌کننده معمولاً در فصول سرد امری اجتناب‌ناپذیر است که برای کاهش این موضوع یا افزایش مقادیر مه از سطح زمین می‌توان به دو روش زیر توجه کرد که شامل:
۱) کاهش دمای آب ورودی به برج خنک‌کننده مؤثر بر اندازه و محل شکل‌گیری مه
۲) استفاده از ظرفیت اضافی پمپاژ برای انتقال آب اطراف چگالنده چیلر به‌صورت میانبر به شیرهای خاصی در برج خنک کن که استفاده از این روش بنابر توصیه سازنده انجام خواهد گرفت.

۴٫ خنک کاری آزاد و بدون استفاده از چیلر

در خنک کاری آزاد به‌جای استفاده چیلر در برج خنک کننده ، از آب استفاده‌شده و فرآیندهای خنک‌شدن را در سیستم‌های خنک‌کننده شاهد خواهیم بود. این عمل هم به‌صورت مستقیم و هم غیرمستقیم انجام گرفته و در آن نیاز به لوله‌کشی و تجهیزات است.

 

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمانتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهبرج خنک کنندهبرجهای خنک کنبرج های خنک کنندهقطعات برج خنک کنندهطراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کنندهبرج خنک کننده گالوانیزه ,

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *