سیستم خنک کننده برج و کنترل خوردگی آن

سیستم خنک کننده برج و کنترل خوردگی آن

 

در این مقاله قصد داریم راجع به سیستم خنک کننده و کنترل خوردگی در برج خنک کننده صحبت کنیم. وجود رطوبت برای تشکیل الکترولیت بسیار ضروری ست و باید بدانید که استفاده از انواع ترکیب‌های فلزات در اجزای داخلی برج خنک کننده در میزان کنترل خوردگی خنک کننده بسیار مؤثر است. با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع‌تری در این زمینه به شما ارائه شود.

خوردگی در سیستم خنک کننده

عوامل مؤثر بر میزان خوردگی سیستم خنک کننده عبارتند از: رطوبت محیط، میزان رطوبت هوای ورودی، میزان دمای آب جریان یافته در سیستم خنک کننده، ورود اکسیژن، سولفور، میکروارگانیسم و ترکیبات گرد و غیار موجود در هوا به دستگاه، تغییرات PH و …

سیستم خنک کننده و انواع خوردگی

بروز پدیدیه ای به نام یوزاسیون موجب جدا شدن اتم‌های فلز از سطح فلزی اجزای سیستم خنک کننده می‌شود. خوردگی در انواع متفاوتی از جمله شیاری و حفره‌ای صورت می‌پذیرد، نوع دوم در لایه‌های زیرین رسوب‌های ایجاد شده در سیستم خنک کننده و حضور عوامل آند، کاتد و اکسیژن تشکیل می‌شود، و خوردگی شیاری نیز در محل‌هایی که آب در آنها جریان ندارد تشکیل می‌شود.

جلوگیری از ایجاد خوردگی در سیستم خنک کننده

سه عامل کاتد، آند و الکترولیت نقش بسزایی را در ایجاد خوردگی ایفا می‌کنند، عملکرد بازدارنده‌ها نیز به شکلی ست که سعی در حذف یکی از این سه عامل اصلی دارد به این طریق که با ایجاد یک لایه محافظ بر سطوح آند یا کاتد عملکرد پدیده خوردگی را کاهش می‌دهد یا در مواردی به طور کل آن را متوقف می‌کند.

بازدارنده‌های تشکیل پدیده خوردگی در سیستم خنک کننده

بازدارنده‌های کاتد و آند دو دسته مهم از بازدارنده‌های پدیده خوردگی ست، عملکرد بازدارنده‌های کاتد به صورتی ست که با ایجاد یک لایه نازک بر روی سطح کاتد راه رسیدن اکسیژن محلول در آب به سطح فلزی را می‌بندد، بازدارنده‌های آندی نیز با ایجاد همان لایه نازک میزان واکنش‌های خوردگی را کاهش می‌دهد.

انتخاب بازدارنده مناسب در سیستم برج خنک کننده

عوامل محاسباتی در طراحی سیستم و همچنین ترکیبات موجود در آب گردش یافته دو عامل مهم در انتخاب نوع بازدارنده می‌باشد، در ادامه نیز تعدادی دیگر از این عامل‌ها را ذکر خواهیم کرد:

میزان تنش ایجاد شده در سیستم، شرایط پاکیزگی و سرعت آب در حال جریان، میزان اکسیژن محلول در آب، PH.

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمانتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهبرج خنک کنندهبرجهای خنک کنبرج های خنک کنندهقطعات برج خنک کنندهطراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کنندهبرج خنک کننده گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *