طراحی برج خنک کننده

طراحی برج خنک کننده و پارامترهای آن

میزان دمای مرطوب برج خنک کننده از جمله پارامترهایی ست که در طراحی برج خنک کننده مورد توجه قرار می‌گیرد. در طراحی برج خنک کننده مدار بسته نوع کوئل استفاده شده در ساخت آن و همچنین میزان ضخامتش مورد توجه قرار می‌گیرد. در این مقاله راجع به پارامترهای مهم در طراحی ترمودینامیکی برج خنک کننده صحبت خواهیم کرد، خوب است بدانید که نمودار تعیین طرفیت از مواردی ست که در طراحی ترمودینامیکی برج خنک کننده می‌توان از آن بهره گرفت.

(تصویر ۱)

عوامل تاثیرگذار در طراحی برج خنک کننده

تعیین میزان دمای خروجی و ورودی برج خنک کننده، دبی آب جریان یافته، ارتفاع محل نصب برج خنک کننده، درجه کیفیت آب، میزان رطوبت نسبی تعیین شده، دمای خشک و حجم آب در گردش از پارامترهای تأثیر گذار در راحی برج خنک کننده است.

(تصویر ۲)

در ادامه راجع به این پارامترها مختصری توضیح خواهیم داد.

میزان دمای مرطول محل قرار گیری برج خنک کننده

جداول ثبت شده در سازمان‌های استاندارد یکی از روش‌هایی ست که می‌توان میزان دمای مرطوب تاستان را استخراج کرد، استفاده از جدول سایکومتریک نیز از دیگر روش‌های مهم برای تعیین این میزان از درجه رطوبت محیط است، باید بدانید که این عامل در طراحی برج خنک کننده نقش بسزایی دارد.

دمای آب ورودی و خروجی برج خنک کننده

تفاوت دمای ورودی و خرجی برج خنک کننده می‌تواند حداقل ۳ درجه اختلاف داشته باشد، تعیین این دما با میزان بار حرارتی لازم در برج خنک کننده رابطه مستقیم دارد.

(تصویر ۳)

دبی آب در حال گردش برج خنک کننده

آگاهی از مساحت سطح مقطع می‌تواند ما را در حدس میزان دبی آب یاری نمایند. به مقدار مشخصی از آب که باید در یک واحد زمانی مشخص به درجه خاصی از خنک کنندگی برسد دبی آب میگویند.

نکات لازم در طراحی برج خنک کننده

اگر طراحی برج خنک کننده به درستی صورت نگیرد عملکرد خنک کردن آب دچار مشکل می‌شود و خسارات بسیاری را به همراه خواهد داشت. در طراحی برج خنک کننده به نکات زیر دقت نمایید:

الف) تعیین ظرفیت برج با بررسی دقیق و حرفه‌ای که سبب جلوگیری از هدر رفت انرژی می‌شود.

ب) به‌کارگیری افراد متخصص در زمینه طراحی ترمودینامیکی برج خنک کننده

مهندس طراح و استاندارد برج‌های خنک کننده

طبق برآورد انجام شده مقادیر بدست آمده برای استاندارد برج های خنک کننده بسیار متفاوت می‌باشند که تعیین دقیق آن‌ها به عهده مهندس طراح می‌باشد. مهم‌ترین و اولین گام برای تولید برج‌های خنک کننده چگونگی جمع آوری مشخصات لازم برای برآورد استاندارد و کد مربوط به برج خنک کننده می‌باشد که در این جا بیشتر راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

(تصویر ۱)

کار اصلی طراح در تعیین استاندارد برج‌های خنک کننده

پس از مشخص شدن روش طراحی برج خنک کننده ، باید همه بارهای وارد بر ساختمان و همچنین مدت زمان نیروهای وارد شده تعیین گردد که این روند توسط مهندس طراح پروژه صورت می‌پذیرد. البته ناگفته نماند که این نوع از عملکرد برای سازه‌هایی از جنس چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد چون میزان اعمال بارها در این نوع از سازه متغیر است.

(تصویر ۲)

استاندارد برج‌های خنک کننده و بارهای وارد بر آن

بارهای وارد بر برج‌های خنک کننده عبارت است از بارهای مرده، زنده، زلزله، باد و بارهای کار کردن که گزینه آخر تنها تفاوت میان سازه‌های چوبی و غیر چوبی ست، این موارد در تعیین استاندارد برج های خنک کننده نقش مهمی را ایفا میکنند.

(تصویر ۳)

جریان مصنوعی و عرضی هوا و استاندارد برج‌های خنک کننده

استاندارد طراحی برج خنک کننده دارای جریان عرضی (سه سلول): سطح دیوارهای انتهای برج موازی محور عرضی آن است و وجه‌های مشبک مورب آن موازی با محور طولی ست، طول، عرض و ارتفاع این برج به ترتیب ۳۴، ۲۲ و ۱۸ متر می‌باشد. ستون‌ها چون به‌صورت عمود قرار گرفته‌اند بخش اصلی بار را شامل می‌شوند و علت اصلی با دوام بودن (ثبات جانبی) برج بخش‌های افقی آن از جمله تیرچه‌ها است که البته همراهی مهاربندهای قطری و لمبه ها را نیز نباید در این خصوص نادیده گرفت.

(تصویر ۴)

نقش کاری برج در انواع برج‌ های خنک کننده

در سمت ورودی هوا سطح مشبک مورب آن نقش مهمی را ایفا می‌کند و در ادامه می‌توان به عواملی چون بخش پر کننده، قطره برگردان‌ها، پنکه‌ها، استوانه یا قیف پنکه‌ها و لوله گذاری‌ها اشاره کرد.

پکینگ برج خنک کنندهتهویه مطبوع ,  برج خنک کننده مدار بازتجهیزات تهویه مطبوع برج خنک کننده مدار بستهبرج خنک کننده فایبرگلاسانواع برج خنک کنبرج خنک کنندهبرج های خنک کنبرج های خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *