فن استک و یا تنوره فن برج خنک کننده چیست

فن استک و یا تنوره فن برج خنک کننده چیست

 

فن استک یا تنوره فن برج خنک کننده

بر روی سطح فوقانی و بالایی برج خنک کننده محلی به نام فن استک یا تنوره فن وجود دارد که به شکل دودکش نیز می‌باشد، درون این بخش فن برج خنک کننده نصب شده و قرار می‌گیرد. ساخت و طراحی تنوره فن و همچنین در محاسبات مربوط به آن به گونه‌ای می‌باشد که به طور مستقیم بر روی هوای داخل برج خنک کننده تأثیر می‌گذارد، این در حالی می‌باشد که اگر طراخی فن استک به طور مناسب انجام نشده باشد موجب ضعیف‌تر شدن عملکرد فن در کولینگ تاور می‌شود.

جنس ساخت فن استک

برای طراحی و ساخت فن استک از جنس‌های متفاوتی استفاده می‌شود و دلیل آن نیز متنوع بودن برج‌های خنک کننده می‌باشد از این رو در هر برج از جنس‌های مختلف برا طراحی استفاده می‌شود. بهترین ماده برای ساختن فن استک ها فایبرگلاس و یا پلاستیک تقویت شده می‌باشد چرا که در برابر نور خورشید و شرایط جوی آّب و هوایی مختلف پایداری خوبی داشته و شکل خود را از دست نمی‌دهد. همچنین دارای وزن کم، مقاومت بالا و شکل پذیری مناسب در زمان نصب را نیز دارا می‌باشد. البته از چوب و فلز و بتن نیز در ساخت آن استفاده می‌شود.

ارتفاع مناسب فن استک ها در برج خنک کننده

ارتفاع فن استک ها باید به گونه‌ای باشد که افراد از خطر برخورد با فن در امان بمانند و ایمنی افراد تأمین شود. همچنین باید ارتفاع تنوره فن به گونه‌ای باشد هوای مرطوب از ارتفاع بالاتری از برج خنک کننده خارج شود و تا از پدیده چرخش محدد هوای گرم درون برج خنک کننده جلوگیری شود. حال ارتفاع مناسب باید حداقل ۶ فوت باشد تا هم ایمنی افراد تضمین شود و هم در کنار ایمنی مسائل فنی که ذکر شد رعایت شود.

پکینگ برج خنک کننده , تهویه مطبوع ,  برج خنک کننده مدار باز , تجهیزات تهویه مطبوع ,  برج خنک کننده مدار بسته , برج خنک کننده فایبرگلاس , انواع برج خنک کن , برج خنک کننده , برج های خنک کن , برج های خنک کننده , کولینگ تاور , قیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *