قطعات برج خنک کننده

قطعات برج خنک کننده
برج خنک کننده با جریان طبیعی یک نوع برج خنک‌کننده است که با جریان طبیعی هوا؛ آب را خنک می‌کند. در ادامه با برج خنک کننده با جریان طبیعی بیشتر آشنا می‌شویم
آشنایی با نحوه ی عملکرد برج خنک کننده با جریان طبیعی :

 

قطعات برج خنک کننده یکی از وسایل و دستگاه‌هایی است که در امر خنک کردن آب کاربرد دارد و انواع مختلفی نیز دارد. برج خنک کننده با جریان طبیعی یکی از انواع برج‌های خنک‌کن است. در کولینگ تاور طی فرایندهایی که انجام می‌شود آب با هوا تماس پیدا کرده و تبادل گرما و انرژی می‌کند. ازاین‌رو دمای آب کاهش پیدا کرده و خنک می‌شود و جریان هوای عبوری از برج خنک‌کننده گرم می‌شود. اکنون در این مطلب می‌خواهیم با نحوهٔ عملکرد برج خنک‌کننده با جریان طبیعی آشنا شویم.

مصالحی که برای ساخت برج خنک‌کننده با جریان طبیعی بکار می‌رود:

اروپایی‌ها منشأ ساخت اولین برج خنک‌کننده با جریان طبیعی هستند و پس‌ازآن مهندسین آمریکایی نیز شروع به ساخت این‌گونه برج‌های خنک‌کننده کردند. زمانی که برای اولین بار این نوع برج خنک‌کننده ساخته شد تنها در ساخت آن از چوب استفاده‌ شده بود اما با گذشت زمان فلز نیز در ساخت آن بکار می‌رفت. امروزه نیز از قطعات برج خنک کننده با جریان طبیعی استفاده می‌شود اما آن را با بتون مسلح می‌سازند. در رابطه با شکل ظاهری این برج خنک‌کننده باید بگویم که ابتدا به شکل استوانه‌ای ساخته می‌شد و پس‌ازآن شکل آن را تغییر داده و مانند دو مخروط قطع خورده که روی‌هم قرارگرفته است، می‌ساختند. امروزه این برج را به شکل هیپربولیک می‌سازند که از استحکام خوبی برخوردار است و جریان هوا را هم به‌خوبی از خود عبور می‌دهد.

جریان هوا در برج خنک‌کننده با جریان طبیعی:

در برج خنک‌کننده با جریان طبیعی همان‌طور که از نامش پیداست، در آن از جریان طبیعی هوا استفاده می‌شود و نیاز به پروانه و یا دمنده نیست. آب گرمی که وارد برج می‌شود سبب گرم شدن هوای درون برج می‌گردد و ازآنجایی‌که هوای بیرون برج خنک‌تر است، میان هوای درون و بیرون برج اختلاف دانسیته ایجاد می‌شود. درواقع قطعات برج خنک کننده با جریان طبیعی مانند یک دودکش بزرگ عمل می‌کند که هوای سرد از پایین به درون خود می‌کشد و از بالا هوای گرم را به بیرون منتقل می‌کند. در این برج خنک‌کننده آب را می‌توان به دو روش جریان عرضی و جریان متقابل خنک کرد.

 

 

 

قطعات مکانیکی برج خنک کننده  یا اجزای مکانیکی برج خنک‌کننده کولینگ تاور در دو بخش تقسیم‌بندی می‌شود که هر یک وظیفه خود را بر اساس شرایط خاص در این‌گونه از برج‌های خنک‌کننده ایفا می‌کنند. قطعات مکانیکی برج خنک‌کننده وظایفی نظیر عمل تبخیر و خنک‌سازی و انتقال نیرو را بر عهده‌دارند که در ادامه این مقاله به بیان هر یک از این قطعات مکانیکی برج خنک‌کننده خواهیم پرداخت.

تصویر۱

اجزاء و قطعات مکانیکی برج خنک‌کننده

همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد قطعات مکانیکی برج خنک کننده  در دو بخش آن فن سوپربلید و همچنین الکتروموتور دارای وظایف معین و مشخصی می‌باشند که از طریق این دو بخش مهم در کولینگ تاور عملیات خنک شدن صورت می‌گیرد. فن سوپر بلید و همچنین الکتروموتور هریک دارای وظایف معین می‌باشند که در خنک شدن و پایین آمدن دمای آب تأثیر فراوانی دارند. برای تشریح بیشتر این دو بخش و همچنین طریقه وصل و راه‌اندازی آن‌ها توضیحاتی را به شما عزیزان ارائه خواهیم نمود.

دو بخش مهم از قطعات مکانیکی برج خنک‌کننده

یکی از بخش‌های مهم قطعات مکانیکی برج خنک‌کننده الکتروموتور است درواقع الکتروموتور وظیفه انتقال نیرو و قدرت را با استفاده از تسمه‌هایی که دارای شکل V می‌باشند را بر عهده دارد. پولی‌هایی از جنس آلومینیوم و پلیمر و. .در الکتروموتور استفاده می‌شوند. چرخش این‌گونه از موتورها در قطعات برج خنک کننده با سرعت ۱۴۵۰ دور بر دقیقه بوده و همچنین دارای میزان ۵۰ هرتز فرکانس می‌باشند. با توجه به اینکه امکان هرگونه حادثه‌ای در این‌گونه از برج‌های خنک‌کننده وجود دارد در زیر الکتروموتورها فن گارد قرار داده می‌شود که به‌راحتی نیز قابلیت برداشتن آن‌ها نیز فراهم‌شده است. الکتروموتورهای به دو صورت کنترل دور و همچنین اتومات نصب می‌شوند. بخش دیگری از قطعات مکانیکی برج‌ خنک‌کننده  فن سوپر بلید نام دارد؛ که این‌گونه از فن‌ها نسبت به تولیدات معمولی آن‌ها از سروصدای کمتری برخوردار هستند وظیفه اصلی آن‌ها حرکت جریان هوای اجباری بر روی کویل ها است که در انتها باعث عمل تبخیر و خنکی خواهد شد.

پکینگ برج خنک کنندهتهویه مطبوع ,  برج خنک کننده مدار بازتجهیزات تهویه مطبوع برج خنک کننده مدار بستهبرج خنک کننده فایبرگلاسانواع برج خنک کنبرج خنک کنندهبرج های خنک کنبرج های خنک کنندهکولینگ تاورقیمت برج خنک کنندهبرج خنک کننده آب ,  برج خنک کن گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *