چیلر جذبی و معرفی ۴ بخش مهم در چرخه برج خنک کننده

 

چیلر جذبی و معرفی ۴ بخش مهم در چرخه برج خنک کننده

 

یکی از روش‌های خنک‌سازی و افزایش بازدهی در توربین گازی، استفاده از چیلر جذبی است که در این مقاله قصد داریم که درباره ۴ بخش مهمی که در چرخه چیلرهای جذبی وجود دارد، نکاتی را ارائه نماییم.

چیلر جذبی راهکاری برای خنک کردن

در صنایع مختلف ازجمله تهویه مطبوع (تهیه آب سرد)، از چیلر جذبی استفاده می‌شود حتی چیلر جذبی لیتیم بروماید را برای خنک کردن در زیردریایی‌های اتمی استفاده می‌کنند.
دو اصل در چرخه سیستم‌های چیلر جذبی وجود دارد که شامل:
۱) قابلیت جذب آب توسط محلول لیتیم بروماید
۲) تبخیر سرمایشی لیتیم بروماید در خلأ شدید یا فشار مطلق پایین آب در دمای پایین

۴ بخش مهم در چرخه چیلر جذبی

۱) اواپراتور                    ۲) ابزوربز                  ۳) ژنراتور                      ۴) کندانسور
در شرایط خلأ، با پاشش آب در پوسته، اثر برودتی در اواپراتور ایجاد خواهد شد درواقع با تبخیر آب، باقی‌مانده آب خنک خواهد شد ضمناً این بخار توسط محلول لیتیم بروماید جذب خواهد شد.
برای فهم آسان‌تر در نظر بگیرید که پوسته‌ای داریم که سمت راست آن حاوی آب و سمت چپ آن حاوی لیتیم بروماید است و عامل ارتباط این دو بخش تنها یک لوله هست ضمن اینکه در این فضا هوا هم وجود نداشته و صرفاً بخارآب موجود هست.
حال لیتیم بروماید با جذب بخارآب، به جوش آمده با تولید بخارآب بیشتر، باعث خنک شدن پوسته می‌شود.
حال هرچه فشار بخار در چیلر جذبی لیتیم بروماید کمتر باشد، جریان بخار با شدت بیشتری از سمت راست (اواپراتور) به سمت چپ (ابزوربز) خواهد رفت.
در اواپراتور، برای آب سرد، یک سری لوله داریم که آب درون این لوله‌ها گردش کرده و به سیستم‌های تهویه مطبوع به‌منظور فرآیندهای کاربردی خواهد رفت.
برای به گردش درآوردن آب از پایین اواپراتور به بالای آنکه محل لوله‌های پاشش است، از یک پمپ استفاده می‌شود که این کار باعث آسان‌تر شدن تبخیر آب می‌شود چراکه آب تبدیل به ذرات پودری خواهد شد.

استفاده از ژنراتور در چیلر جذبی برج خنک کننده

قابلیت جذب بخارآب توسط چیلر جذبی لیتیم بروماید با افزایش جذب بخارآب، کاهش پیدا خواهد کرد و درنهایت زمانی که بخارآب در هر دو پوسته به اشباع و تعادل نزدیک شود، کار چرخه رو به پایان خودش نزدیک خواهد شد که در این شرایط در ژنراتور، محلول رقیق قرار خواهد گرفت و وجود آب داغ یا بخار داغ باعث ایجاد گرما خواهد بود.
ایجاد این گرما باعث افزایش غلظت لیتیم بروماید خواهد شد چراکه بخارآب جذب‌شده در آن را خارج خواهد ساخت.
حال برای حفظ غلظت محلول موردنیاز، لازم است که تا این محلول به ابزوربز در چرخه چیلر جذبی باز گردد.
دقت شود که محلول رقیق وارده شده به ژنراتور باید سرد و محلول غلیظ خارج‌شده از ژنراتور باید گرم باشد که در اینجا نیاز به یک مبدل حرارتی خواهیم داشت.

تصویر ۴

نقش کندانسور در چیلر جذبی

حال اگر بخارآب موجود در ژنراتور مدام وارد جو شود نیاز است تا مدام آب وارد چرخه شود که برای حل این مشکل از کندانسور در چرخه چیلر جذبی استفاده خواهد شد تا با چگالش بخار آّب، آن را به اواپراتور بازگرداند. البته از کندانسور برای تبدیل گرما در برج خنک‌کن، چاه یا هر منبع خارجی می‌توان استفاده کرد. دقت شود که سیال خنک‌کننده هم درون کندانسور هست و هم درون ابزوربز. به دلیل که هر دو احتیاج به دفع حرارت خواهند داشت.

تصویر ۵

تنظیم بخار برای جبران کاهش جریان در کندانسور چیلر جذبی

در طراحی اولیه که شکل گرفت، فشار بخار، جریان محلول به ژنراتور و جریان آب به کندانسور کاهش پیدا کرد اما بعدها صرفاً جریان آب به کندانسور دچار کاهش می‌شد که مشکلات خاص خودش را داشت که ازجمله آن می‌توان افزایش رسوبات و هزینه برای تصفیه آب دانست لذا برای کنترل این کار در چیلر جذبی از روش تنظیم بخار استفاده شد که در این روش با استفاده از اندازه‌گیری دمای آب سرد خروجی، دستوراتی به شیر تنظیم بخار داده می‌شد که نتیجه نهایی آن، کاهش اختلاف دما در برج خنک‌کن و نیز اختلاف دمای بین ابزوربز و کندانسور بود.

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمانتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهبرج خنک کنندهبرجهای خنک کنبرج های خنک کنندهقطعات برج خنک کنندهطراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کنندهبرج خنک کننده گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *