کارایی و ویژگی‌های فن برج خنک کننده

کارایی و ویژگی‌های فن برج خنک کننده

 

موارد استفاده فن برج خنک کننده یا cooling-tower

یکی از عوامل تاثیرگذار در راندمان برج خنک کننده موسوم به کولینگ تاور فن می‌باشد که قطر فن، سرعت چرخش فن برج خنک کننده تاثیر زیادی در عملکرد دستگاه دارد و از مهمترین قسمت های برج خنک کننده می باشد. در واقع کارایی دستگاه تا حد بسیار زیادی بستگی به فن برج خنک کننده و ویژگی های آن دارد.

برای اینکه عملکرد دستگاه مناسب باشد فن برج خنک‌ کننده باید ویژگی‌هایی را داشته باشد؛ مثلاً سبک بودن فن نیاز به نیروی لازم برای چرخش و حرکت آن را کم می‌کند که این موضوع از لحاظ جنبه اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.

همچنین یکی دیگر از ویژگی‌های مهم جنس فن برج خنک کننده می‌باشد که ممکن است استیل آلومینیوم فایبرگلاس و پلاستیکی باشد و موضوع قابل توجه این است که جنس فن باید از مواد با کیفیت و مرغوب باشد تا در برابر کار زیاد و تغییرات شرایط درون سیستم مقاوم باشد و آسیب نبیند.

خصوصیت‌ها و کارایی فن برج خنک کننده

فن از مهم‌ترین قسمت‌های برج خنک کننده می‌باشد که مکانیسم عمل آن به این صورت است که با ورود هوا و عبور آن از بین ذرات آب گرمایی که توسط آب‌پاش روی پکینگ دستگاه خنک کننده پخش شده سبب انتقال گرما از آب به هوا می‌شود.

فن‌ برج خنک کننده به صورت محوری و سانتریفیوژ کاربرد دارند که نوع سانتریفیوژ فشار استاتیکی هوادهی بالایی و محوری بالاترین را ایجاد می‌کند. بررسی و چک کردن گیربکس و تسمه فن سیستم خنک کننده به علت حرکات چرخشی دشوار می‌باشد زیرا زمانی که سیستم خنک کننده در حال چرخش است مانیتورینگ گیربکس غیر قابل انجام است؛ بنابراین برای این کار از شتاب سنج با فاصله دور از فن‌های در حال چرخش می‌توان بررسی و تعمیرات را انجام داد.

برای تعمیرات به دلیل آنکه در فصل تابستان به علت گرمی هوا دستگاه فعالیت بیشتری برای سرمایش آب گرم انجام می‌دهد و حجم کاری فن برج خنک کننده در زمستان کمتر است بنابراین زمستان دوره مناسبی جهت تعمیر و مانیتورینگ دستگاه می‌باشد.

اگر تسمه‌ها و گیربکس دستگاه خنک کننده را به صورت دوره‌ای و مخصوصاً روزانه چک کنیم احتمال خرابی و مشکلاتی مانند هزینه توقف کار کارخانه و صنایع کاهش می‌یابد. البته از آنجا که تسمه‌ها نسبت به گیربکس مقاوم ترند و احتمال آسیب و خرابی و دردسر کمتری دارند بنابراین طرفداران بیشتری برای استفاده در سیستم خنک کننده دارد.

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمانتعمیرات برج خنک کنندهبرج خنک کننده جریان مخالفبرج خنک کن جریان متقاطعتولید برج خنک کنندهانواع برج خنک کنندهبرج خنک کنندهبرجهای خنک کنبرج های خنک کنندهقطعات برج خنک کنندهطراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کنندهبرج خنک کننده گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *