کنترل رسوب در برج خنک کننده و میزان اهمیت آن

کنترل رسوب در برج خنک کننده و میزان اهمیت آن

 

پدیده تبخیر عامل اصلی قدرت خنک کنندگی برج است، در این مقاله قصد داریم راجع به روش‌های کنترل رسوب در برج خنک کننده و میزان اهمیت آن صحبت کنیم، تشکیل رسوب در برج خنک کننده یکی از مهمترین عواملی ست که می‌تواند طول عمر دستگاه را کاهش دهد به همین دلیل آگاهی از نکات مرتبط با آن ضروری ست.

(تصویر ۱)

پدیده تبخیر و اثر آن بر کنترل رسوب در برج خنک کننده

عمل تبخیر صورت گرفته در برج خنک کننده یکی از مهمترین عواملی است که در میزان کنترل رسوب در برج خنک کننده تأثیر بسزایی دارد، بخار حاصل از این پدیده نتیجه تبخیر آب خالص است به همین جهت دیگر ترکیبات موجود در آب بر سرجای خود باقیمانده و موجب افزایش غلظت آب می‌شوند.

(تصویر ۲)

کنترل رسوب در برج خنک کننده و سیکل تغلیظ

این مفهوم در ارتباط با نوع غلظت آب مورد استفاده قرار می‌گیرد، لغت کنداکتیویته به معنای هدایت الکتریکی آب است که نسبت آن در آب گرم وارد شده به برج خنک کننده به آب جبرانی برج، سیکل تغلیظ نامیده می‌شود.

کنداکتیویته و کنترل رسوب در برج خنک کننده

کنداکتیویته مرتبط با میزان یون‌های موجود در آب سیستم است، خوب است بدانید که سیکل تغلیظ بالا موجب دستیابی به فواید اقتصادی و زیست محیطی فراوانی می‌گردد و عواملی مهمی چون کاهش هزینه آب مصرفی، کاهش میزان آب جبرانی لازم و کاهش مواد شیمیایی را به دنبال دارد.

کنترل رسوب در برج خنک کننده و سیکل تغلیظ بالا

وجود میزان زیادی املاح در آب جبرانی برج و کار کردن آن در سیکل تغلیظ بالا افزایش غلظت املاح و مواد جامد در آب برج خنک کننده را به دنبال دارد، در این حین با افزایش حجم سطح رسوبات روبرو هستید که می‌توانید از طریق تزریق مواد شیمیایی آن (میزان تشکیل رسوب) را کنترل نمایید. این مواد گران قیمت در بخش مبدل‌های حرارتی بیشترین تأثیر را خواهند داشت اما بهتر است که برای صرفه جویی در هزینه‌ها میزان جریان آب در گردش تحت کنترل قرار گیرد، ناگفته نماند که تشکیل رسوب در برج خنک کننده موجب کاهش بازده حرارتی مبدل‌ها می‌گردد.

انواع پکینگ تهویه مطبوع ساختمان , تعمیرات برج خنک کننده , برج خنک کننده جریان مخالف , برج خنک کن جریان متقاطع , تولید برج خنک کننده , انواع برج خنک کننده , برج خنک کننده , برجهای خنک کن , برج های خنک کننده , قطعات برج خنک کننده , طراحی برج خنک کننده خرید برج خنک کننده , برج خنک کننده گالوانیزه ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *